RAPORT

Wojna na Ukrainie

NBC News: Biden zdecydował. USA wycofuje wsparcie wojskowe dla Ukrainy

Joe Biden wycofał się z wcześniejszych ustaleń z Ukrainą (fot. Anna Moneymaker/Getty Images)
Joe Biden wycofał się z wcześniejszych ustaleń z Ukrainą (fot. Anna Moneymaker/Getty Images)

Stany Zjednoczone zdecydowały się o wstrzymaniu dodatkowej pomocy wojskowej dla Ukrainy – informuje NBC News. Wartość wynegocjowanego wcześniej wsparcia miała wynieść 200 milionów dolarów.

KE: W przypadku agresji UE jest gotowa wprowadzić nowe sankcje przeciw Rosji

Unia Europejska jest gotowa do zaostrzenia obowiązujących i wprowadzenia nowych sankcji wobec Rosji, gdyby ta dopuściła się agresji wobec...

zobacz więcej

NBC News, powołując się na „trzy niezależne źródła w administracji Bidena” donosi, że USA nie przekaże dodatkowego uzbrojenia obawiającej się rosyjskiej agresji Ukrainie.

Powołując się na dyplomatyczne źródła NBC News twierdzi, że „istnieje wiele innych opcji dalszej pomocy Ukrainy, dla w tym znacznie większy pakiet pomocy, który byłby zatwierdzony w przypadku militarnej agresji Rosji”.

Co Amerykanie mieli dostarczyć Ukrainie?


Mówił o tym już doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, komentując rozmowę prezydenta USA z Władimirem Putinem.

– Dostarczylibyśmy Ukraińcom dodatkowe materiały obronne ponad to, co już zapewniamy – powiedział Sullivan.

Przed miesiącem Ukraina poprosiła o systemy obrony przeciwlotniczej, pociski przeciwokrętowe, więcej pocisków przeciwpancernych Javelin, elektroniczne urządzenia zakłócające, systemy radarowe, amunicję, zmodernizowaną amunicję artyleryjską i środki medyczne.

Rosja znów naciska na NATO w sprawie Ukrainy i Gruzji. Jest reakcja Sojuszu

NATO stanowczo odrzuciło żądanie Rosji, by unieważnić zobowiązanie z 2008 roku, w którym obiecano Ukrainie członkostwo. Sekretarz generalny Sojuszu...

zobacz więcej

Pierwotnie odpowiedź Amerykanów była pozytywna, dlatego rząd w Kijowie przyjął decyzję Bidena ze „zdziwieniem i lekką frustracją”.

Biden: Rosja zapłaci straszną cenę za ewentualny atak na Ukrainę


We wtorek doszło do rozmowy pomiędzy Bidenem a Putinem.

– Powiedziałem mu, że jeśli ruszy przeciwko Ukrainie, ekonomiczne konsekwencje dla jego gospodarki będą druzgocące. Druzgocące. To jedna rzecz. Druga, to potrzebne będzie wysłanie większej liczby amerykańskich i NATO-wskich żołnierzy na wschodnią flankę, do krajów B9 (Bukaresztańskiej Dziewiątki – przyp. red.), wobec których mamy święte zobowiązanie do obrony ich przed jakimkolwiek atakiem Rosji – mówił prezydent USA.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej