RAPORT

Prorosyjska era Tuska

W USA ponad 100 osób mogło zginąć w tornadach

Najnowsze

Popularne

W tornadach, które przeszły przez 6 środkowych amerykańskich stanów mogło zginąć ponad 100 osób. W stanie Illinois doszło także do zawalenia się części dachu magazynu firmy spedycyjnej Amazon, w której zostało uwięzionych pod gruzami wiele osób. O ofiarach śmiertelnych informują też inne stany. W ciągu minionej nocy oraz rano przez Alabamę, Arkansas, Tennessee, Kentucky, Illinois i Missouri przeszło ponad 30 tornad, które pozostawiły za sobą zrównane z powierzchnią ziemi miejscowości, poprzewracane auta i połamane drzewa.

Tornado uderzyło w USA. Wielu uwięzionych po zawaleniu się dachu w magazynie Amazona

W amerykańskim stanie Kentucky tornado zabiło około 50 osób. O ofiarach śmiertelnych informują też inne stany. Łącznie przez pięć z nich przeszły...

zobacz więcej

– Prawdopodobnie będzie raczej siedemdziesiąt do stu ofiar śmiertelnych. To nieodżałowana strata dla ich rodzin i dla lokalnych społeczności. Poradzimy sobie ze zniszczeniami, zbudujemy wszystko od nowa. Jesteśmy silni i niezłomni – przekazał gubernator Kentucky Andy Beshear.

Prezydent Joe Biden określił skutki tornad mianem „niewyobrażalnej tragedii". Biały Dom poinformował, że monitoruje sytuację i zadeklarował wszelkie wsparcie dla władz stanowych.

Do największej tragedii doszło w miasteczku Mayfield w Kentucky, gdzie tornado uderzyło w fabrykę świec. Według gubernatora tego stanu Andy’ego Besheara, mogło tam zginąć nawet 100 osób. Zabici są także w Illinois, Tennessee i Arkansas. W stanach, przez które przeszły tornada, w prawie 300 tysiącach domów nie ma prądu.

Jedna osoba zginęła, a pięć innych zostało rannych w zawalonym domu opieki Monette Manor (Arkansas) w pobliżu granicy z Tennessee. Znajdowały się tam miejsca dla 86 pensjonariuszy. Ekipy ratunkowe, które przybyły do Monette Manor, mówiły o licznych zniszczeniach w mieście.

Osoby pod gruzami


Wiele osób zostało uwięzionych pod gruzami po zawaleniu się części dachu magazynu firmy spedycyjnej Amazon w Edwardsville w stanie Illinois – poinformowała Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA). Do katastrofy doszło w wyniku przejścia tornada w nocy z piątku na sobotę. FEMA podała, że doszło do „masowego wypadku”, potwierdzając, że wiele osób znajduje się pod gruzami. W poście na Facebooku nie przekazała jednak szczegółów, ani informacji, ile osób jest rannych i czy są ofiary śmiertelne.

Szef miejscowej policji Mike Fillback poinformował dziennikarzy, że w Amazonie zginęła co najmniej jedna osoba.

Utrudnienia na drogach i stany alarmowe


Z powodu tornad utrudnienia występują na drogach oraz na kolei. Wiele domów i budynków zostało uszkodzonych. Setki tysięcy osób nie mają prądu. Dziś tornada spodziewane są w kilku wschodnich stanach.

W większości miast czterech stanów dotkniętych wichurami: Arkansas, Tennessee, Missouri i Illinois ogłoszono stan alarmowy, apelując do mieszkańców, by poszukali bezpiecznego schronienia.Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej