RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kilkuset rzymskich strażników miejskich nie zaszczepiło się. Mogą nie dostać pensji

Niezaszczepieni przeciwko COVID-19 włoscy funkcjonariusze mogą stracić pracę (fot. Shutterstock/Cineberg)
Niezaszczepieni przeciwko COVID-19 włoscy funkcjonariusze mogą stracić pracę (fot. Shutterstock/Cineberg)

Co dziesiąty strażnik miejski w Rzymie nie zaszczepił się. Związki zawodowe podają, że w sumie jest ich około siedmiuset. Wraz z wejściem w życie w najbliższą środę obowiązku szczepień, między innymi dla służb mundurowych, niezaszczepieni rzymscy strażnicy miejscy będą zawieszeni bez prawa do pensji lub będą musieli opuścić szeregi tej formacji.

Włochy. 3,5 mln pracowników bez przepustki sanitarnej

Na cztery dni przed wejściem we Włoszech obowiązku posiadania przepustki sanitarnej we wszystkich miejscach pracy nadal nie ma jej 3,5 mln osób -...

zobacz więcej

Zgodnie z nowymi zasadami i wprowadzeniem we Włoszech tzw. „super zielonej przepustki”, która zastępuje „zieloną przepustkę”, certyfikatu nie będzie już można otrzymać po wykonaniu testu, a jedynie po szczepieniu lub przechorowaniu COVID-19. Dla niezaszczepionych oznacza to zawieszenie lub utratę pracy.

Stowarzyszenie Rzymskich Strażników Miejskich żąda od MSW i władz miasta natychmiastowego rozpoczęcia naboru funkcjonariuszy. Już ich brakuje, a otrzymują nowe zadania: kontrole podróżujących komunikacją miejską i klientów restauracji pod kątem posiadania certyfikatu szczepień i osób przebywających na zatłoczonych ulicach handlowych pod kątem posiadania na twarzy maseczki. Będzie zatem brakować patroli, kontrolujących ruch uliczny i zajmujących się mniej groźnymi wypadkami drogowymi.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Podczas ostatniego naboru na 500 wolnych etatów, pracę otrzymało nieco ponad 200 osób, bo państwowego egzaminu wstępnego nie zdało 99,5 proc. kandydatów. W styczniu - nowy konkurs ale procedury biurokratyczne potrwają kolejnych 8 miesięcy.

Zobacz także: Przeciwnicy przepustek do pracy wyszli na ulice we Włoszech


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej