RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Tornado uderzyło w USA. Wielu uwięzionych po zawaleniu się dachu w magazynie Amazona

Najnowsze

Popularne

W amerykańskim stanie Kentucky tornado zabiło około 50 osób. O ofiarach śmiertelnych informują też inne stany. Łącznie przez pięć z nich przeszły 24 tornada. Na drogach oraz na kolei występują utrudnienia. Wiele domów i budynków zostało uszkodzonych. Setki tysięcy osób nie mają prądu. W sobotę tornada spodziewane są w kilku wschodnich stanach.

Od niedzieli ponad 2 tys. interwencji w związku z wichurami

Od wczoraj do dzisiejszego przedpołudnia w związku z wichurami strażacy podjęli 2011 interwencji. Łączny bilans poszkodowanych w wyniku silnego...

zobacz więcej

Gubernator Kentucky Andy Beshear powiedział, że urzędnicy nie zweryfikowali jeszcze, ile osób zginęło w sobotę. Wszystkie dane pochodzą z piątku. – Doniesienia z miejsc dotkniętych kataklizmem rozdzierają serce – powiedział Beshear w rozmowie z lokalną stacją telewizyjną WLKY w sobotę rano. – Największym wyzwaniem w chwili obecnej jest ustalenie, czy wichury będą trwać nadal czy też ustaną – dodał.

W większości miast czterech stanów dotkniętych wichurami: Arkansas, Tennessee, Missouri i Illinois ogłoszono stan alarmowy, apelując do mieszkańców, by poszukali bezpiecznego schronienia.

Meteorolodzy podkreślają, że trąba powietrzna, która przeszła przez terytorium czterech stanów była wyjątkowo długotrwała i mocna jak na tę porę roku. Najbardziej dała się ona we znaki w Monette w stanie Arkansas i w Mayfield w stanie Kentucky, gdzie zawitała po pokonaniu 386 km. „Było to najdłużej, bez przerwy trwające tornado, jakie odnotowano w nowożytnej historii USA” – pisze „Washington Post”.

W Tennessee zginęły co najmniej trzy osoby, z których dwie zginęły w hrabstwie Lake, a jedna w hrabstwie Obion. W Monette Manor na północy Arkansas śmierć poniósł jeden pensjonariusz domu opieki, a co najmniej 20 zostało rannych. Znajdowały się tam miejsca dla 86 pensjonariuszy. Ekipy ratunkowe, które przybyły do Monette Manor, mówiły o licznych zniszczeniach w mieście. Władze stanu informują o drugiej ofierze śmiertelnej. W Edwardsville w stanie Illinois tornado poważnie uszkodziło magazyny i biuro spedycji firmy Amazon. Po częściowym zawaleniu się dachu w magazynie wiele osób zostało uwięzionych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej