RAPORT

Pogarda

Kilkustopniowy mróz to dopiero początek. Prognoza długoterminowa aż do kwietnia

Prognoza długoterminowa - co czeka nas na poczatku 2022 r.? (fot. Forum/Miroslaw Pieslak)
Prognoza długoterminowa - co czeka nas na poczatku 2022 r.? (fot. Forum/Miroslaw Pieslak)

Najnowsze

Popularne

IMGW opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę temperatury i opadów na styczeń, luty, marzec i kwiecień 2022 roku. Z analizy wynika, kolejne tygodnie mogą być zimniejsze niż w latach poprzednich. Dopiero kwiecień ma przynieść silniejszy powiew wiosny.

W Tatrach drugi stopień zagrożenia lawinowego

W Tatrach obowiązuje drugi – umiarkowany – stopień zagorzenia lawinowego. Ratownicy przestrzegają turystów, że warunki w wyższych partiach gór będą...

zobacz więcej

Pierwszy atak zimy mamy już w tym sezonie za sobą. Śnieg spadł prawie w całym kraju, gdzieniegdzie nawet ponad 20 cm. Najniższą temperaturę w ostatnich dniach zanotowano w Suwałkach (pomijając stacje górskie). Temperatura na wysokości dwóch metrów spadła tam do -13,6 st. C. a średnia dobowa temp. wyniosła -12,1 st. C.

Prognoza długoterminowa IMGW - styczeń – kwiecień


O tym, jak będą wyglądałby kolejne zimowe miesiące (oraz te wiosenne) informują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy przygotowali eksperymentalną prognozę długoterminową od stycznia do kwietnia 2022 r.

Wynika z niej, że styczeń w centrum, na południu i zachodzie kraju będzie chłodniejszy. Na północy i wschodzie możliwa jest średnia temperatura w normie lub nieznacznie poniżej.

Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na południu prawdopodobna suma poniżej normy.
Prognoza na styczeń 2022 r. (fot. IMGW)
Prognoza na styczeń 2022 r. (fot. IMGW)

W lutym zapowiada się termiczna i opadowa norma. „W całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020" – przekazał Instytut.

Prognoza pogody na luty 2022 r. (fot. IMGW)
Prognoza pogody na luty 2022 r. (fot. IMGW)

Marzec przyszłego roku w całym kraju zapowiada się chłodniejszy niż w latach poprzednich. Oznacza to, że wiosna przyjdzie do nas z opóźnieniem.

„Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju powinna mieścić się w normie wieloletniej” – podają synoptycy.

Prognoza na marzec 2022 r. (fot. IMGW)
Prognoza na marzec 2022 r. (fot. IMGW)

W kwietniu przyjdzie prawdziwa wiosna; w całym kraju będzie cieplej. Tylko na Pomorzu Zachodnim spodziewane są opady poniżej normy.

„W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w prawie całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na północnym zachodzie możliwa suma poniżej normy” – przekazuje IMGW.

Prognoza na kwiecień 2022 r. (fot. IMGW)
Prognoza na kwiecień 2022 r. (fot. IMGW)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej