
IMGW opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę temperatury i opadów na styczeń, luty, marzec i kwiecień 2022 roku. Z analizy wynika, kolejne tygodnie mogą być zimniejsze niż w latach poprzednich. Dopiero kwiecień ma przynieść silniejszy powiew wiosny.
W Tatrach obowiązuje drugi – umiarkowany – stopień zagorzenia lawinowego. Ratownicy przestrzegają turystów, że warunki w wyższych partiach gór będą...
zobacz więcej
Pierwszy atak zimy mamy już w tym sezonie za sobą. Śnieg spadł prawie w całym kraju, gdzieniegdzie nawet ponad 20 cm. Najniższą temperaturę w ostatnich dniach zanotowano w Suwałkach (pomijając stacje górskie). Temperatura na wysokości dwóch metrów spadła tam do -13,6 st. C. a średnia dobowa temp. wyniosła -12,1 st. C.
W lutym zapowiada się termiczna i opadowa norma. „W całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020" – przekazał Instytut.
Marzec przyszłego roku w całym kraju zapowiada się chłodniejszy niż w latach poprzednich. Oznacza to, że wiosna przyjdzie do nas z opóźnieniem.
„Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju powinna mieścić się w normie wieloletniej” – podają synoptycy.
W kwietniu przyjdzie prawdziwa wiosna; w całym kraju będzie cieplej. Tylko na Pomorzu Zachodnim spodziewane są opady poniżej normy.
„W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w prawie całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na północnym zachodzie możliwa suma poniżej normy” – przekazuje IMGW.