RAPORT

Pogarda

W Tatrach drugi stopień zagrożenia lawinowego

Niebezpieczna pogoda w górach (fot. Forum/Piotr Tumidajski)
Niebezpieczna pogoda w górach (fot. Forum/Piotr Tumidajski)

Najnowsze

Popularne

W Tatrach obowiązuje drugi – umiarkowany – stopień zagorzenia lawinowego. Ratownicy przestrzegają turystów, że warunki w wyższych partiach gór będą dziś trudne.

Zimowy poranek w Tatrach

Zimowy poranek w Tatrach w okolicach Głodówki.

zobacz więcej

Zagrożenie wprowadzono w piątek po południu i obowiązuje ono do godziny 20. TOPR informuje, że pokrywa śnieżna na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Oznacza to, że w tych miejscach możliwe jest wyzwolenie lawiny przy dużym obciążeniu dodatkowym. Ratownicy zaznaczają jednak, że samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

TOPR przestrzega turystów, że warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są dziś trudne. Szlaki pokryte są świeżą warstwą śniegu, pod którym miejscami występuje lód. Niektóre z nich są nieprzetarte. Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga dużego doświadczenia w ocenie zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego sprzętu.

Na niżej położonych szlakach również zalega śnieg i jest ślisko, dlatego turyści powinni zabrać ze sobą raczki oraz kijki. Podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie oraz drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego ratownicy zdecydowanie odradzają jakąkolwiek działalność taternicką w tym rejonie. Proszą również o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem i na Czarnym szlaku prowadzącym z Doliny Kościeliskiej na Przysłop Kominiarski, który jest remontowany.

W komunikacie podkreślono, że w Tatrach nie ma jeszcze warunków do uprawiania narciarstwa, ponieważ pokrywa śniegu jest niewystarczająca. Ratownicy apelują także, aby turyści nie wchodzili na tafle tatrzańskich stawów, ponieważ dopiero zamarzają. Tafla lodu w wielu miejscach jest bardzo cienka i może się załamać.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej