
– To było aż niewiarygodne, że Tusk przeprowadził rezolucje wzywające do zabrania Polsce pieniędzy – mówi portalowi tvp.info była działaczka PO Aleksandra Wasilewska komentując zawirowania w Platformie. Odeszła z partii z hukiem, ale dziś tego nie żałuje. Jej zdaniem, Tusk na czele partii to „giętki realizator ambicji Merkel”, a Polacy są buntownikami i nie pozwolą się zagonić pod pantofel Berlina. – Tusk liczył, iż PiS straci poparcie tracąc pieniądze z UE. Nie zrozumiał, że dla Polaków kwestie suwerenności są ważniejsze od pieniędzy – przekonuje.
Europoseł Patryk Jaki zabrał głos podczas specjalnej sesji w Parlamencie Europejskim. – Możecie sobie to nazywać, jak chcecie, ale to jest system,...
zobacz więcej
Portal tvp.info: Scenariusz, w którym PO, PSL i PL2050 wygrywają wybory w 2023 wciąż jest realny. Wierzy pani w taką koalicję?
Aleksandra Wasilewska: Patrząc na Tuska, który w wywiadzie dla WP nie potrafi wykazać jakichkolwiek rozwiązań, żadnej perspektywy działań, nie dziwi mnie, że pozostałe opozycyjne partie nie chcą, i mam nadzieję, że nie będą się godzić na „koalicję totalną”.
PSL dzieli wszystko z Platformą, światopogląd, gospodarka, historia. Łączy ich tylko jeden punkt – chcą rządzić po wyborach. Nie widzę przestrzeni wspólnej dla ich współpracy. Co do Szymona Hołowni wciąż nie potrafię zrozumieć, w którym kierunku zmierzają. Ale podoba mi się, że cokolwiek jest ich celem – nie chcą być zależni od partii matki.
Zobacz także -> „Przyjazne spotkanie” – Donald Tusk spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską
A gdzie znajduje się dziś Platforma? Pod rządami Tuska działa jeszcze samodzielnie, czy w kluczowych sprawach (migracja, NS2, Turów) realizuje politykę Berlina i Brukseli?
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do radnych Warszawy oraz prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego „o opamiętanie" w kwestii ronda Romana...
zobacz więcej
Powrót Donalda Tuska do polskiej polityki miał być wybawieniem Platformy Obywatelskiej z najpoważniejszego kryzysu. Jednak Tusk popełnił na samym wstępie błędy, których niewielu się spodziewało. Wszak nikt nie przypuszczał, że Tusk wyjdzie z retoryką wznowienia wojny polsko–polskiej i co gorsze powiedział wprost, iż program nie jest narodowi potrzebny, gdyż kluczowa jest walka z PiS. Tusk wręcz wzywał do wojny wewnątrz narodu, prowokował emocje.
Zobacz także -> Cyniczna, polityczna gra Tuska i PO śmiercią Izabeli. „Szczuli, wyprowadzali ludzi na ulice” [WIDEO]
Ostatnio wezwał do obrony wolnych wyborów. Można odnieść wrażenie, że Tusk stanął w miejscu, gdy odchodził z polskiej polityki. Nie zauważył tego wszystkiego, co się wydarzyło w międzyczasie. Okazało się, że Tusk nie jest geniuszem politycznym. Raczej okazał się dosyć giętkim do ukształtowania, wygodnym dla polityków niemieckich, realizatorem ambicji kanclerz Merkel.
Czyli Tusk nie działa sam?Pamiętacie Komitet Wolnych Wyborów z Wałęsą? Ja pamiętam... I wiecie, co z tego wyszło? Później była jeszcze jedna taka inicjatywa. I znów nie wyszło. A teraz znów Tusk wymyślił to samo.
— Aleksandra Wasilewska (@OlaWasilewska77) December 7, 2021
Brawa dla tych państwa. https://t.co/aYS1y3UKjO
Donald Tusk zarobił do tej pory w UE ok. 9 mln zł. Europejska Partia Ludowa nie ujawnia jednak, ile miesięcznie inkasuje ich lider. Nieoficjalnie...
zobacz więcej
Kolejny punkt strategii Tuska był wyjątkowo ryzykowny, Schetyna nie pozwoliłby na to. Mam na myśli skandaliczne rezolucje przeciwko Polsce. To było aż niewiarygodne – Tusk przeprowadził rezolucje wzywające do zabrania Polsce pieniędzy. Liczył, iż PiS straci poparcie tracąc pieniądze z UE. Tusk nie zrozumiał, iż dla Polaków kwestie suwerenności są ważniejsze od pieniędzy. Nie po to Polacy całe pokolenia walczyli o wolność, by dzisiaj za pieniądze odsprzedać niezależność. Polacy widząc ambicje Niemiec nie pozwolą na ich dominację.
Niemcy działają systemowo i mają bardzo ścisły cel – chcą rządzić Europą. Zakładają, że państwa słabe będą musiały się podporządkować. Buntowników będą głodzić. To wybrzmiało w uszach Polaków. Stąd też postawa i brak spadku poparcia dla partii rządzącej. To musiało zaskoczyć Tuska.
Ta buntowniczość dała o sobie znać także podczas sporu o imigrantów?
Tak, paradoksalnie postawa Polaków wobec tematu na granicy z Białorusią jest dokładnie tym samym. Jest walką o suwerenność Polski. Polacy będą wspierać władzę broniącą polskiej narodowości, kultury, obyczajowości. I granic.
Zobacz także -> Korupcja w TSUE i partii Donalda Tuska
Samodzielna obrona granic zbiła z tropu słabe intelektualnie dzisiejsze elity UE. Myśleli, że Polska ukorzy się przed silnymi państwami zachodu, prosząc o pomoc. A zobaczyli dumne państwo, nie skore do wpuszczenia zielonych ludzików Putina i Łukaszenki. Żadne prowokacje, z zewnątrz ani wewnątrz Polski, nie złamały polskiego rządu w obronie granic. Miałkość Zachodu znów uderzyła w oczy. Racjonalne i mądre posunięcia rządu znów obroniły PiS przed atakiem.
59 europosłów z 13 krajów poparło wniosek byłego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego do Komisji Europejskiej o wyjaśnienia i debatę w sprawie domniemanej korupcji m.in. w Trybunale Sprawiedliwości UE i oraz samej KE. Jakie ta sprawa może mieć konsekwencje polityczne?
– Doniesienia o korupcji i handlu wpływami wśród najwyższych europejskich urzędników przyjąłem z przerażeniem. Parlament Europejski będzie domagał...
zobacz więcej
Powiązania sędziów TSUE i Europejskiej Partii Ludowej (EPL), której Tusk przewodzi, są oczywiste dla każdego obserwatora. Przecież ci sędziowie byli wskazywani przez mocodawców właśnie z ówczesnych rządów. Tragikomiczne jest zarzucanie przez TSUE powiązań politycznych z Trybunałem Konstytucyjnym w Polsce, czy też upolitycznienie KRS. Ewidentnie to jest walka o wpływy. EPL, nie mając dzisiaj żadnej pewności na reelekcję w Parlamencie UE, walczy z poszczególnymi rządami nieposłusznych państw. Zabierając pieniądze, buntują społeczeństwa przeciwko niesfornym buntownikom. Odniosą odwrotny skutek.
Tym bardziej, że ich cynizm i zakłamanie, właśnie wychodzi na światło dzienne. Polska powinna stanowczo zażądać dymisji wszystkich powiązanych z aferą w Brukseli. Powinna odbyć się pilna debata w tej kwestii w Parlamencie Europejskim. Powinna powstać rezolucja odnosząca się do skandalicznych obyczajów, opisywanych przez francuską prasę. Działać w tej kwestii należy szybko i stanowczo.
Zobacz także -> Prawie 60 europosłów chce debaty na temat domniemanej korupcji w TSUE i KE
A jak ocenia pani pomysł organizacji Warsaw Summit?
Spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z przywódcami konserwatystów to był nokaut. Pokazanie hipokryzji odnośnie relacji Le Pen z Putinem w porównaniu z kanclerz Merkel, która przeprowadziła niebezpieczny dla całej Europy kontrakt z Putinem, musiało wyrwać z pata europejskich konserwatystów.