RAPORT

Pogarda

Czuchnowski tłumaczy zachowanie Michnika wobec Jaruzelskiego. „Zawsze bronił tych, którzy są słabsi”

Nagranie ze spotkania Wojciecha Jaruzelskiego z Adamem Michnikiem opublikowała Telewizja Polska (fot. TVP)
Nagranie ze spotkania Wojciecha Jaruzelskiego z Adamem Michnikiem opublikowała Telewizja Polska (fot. TVP)

Najnowsze

Popularne

Nie milkną echa po ujawnionych przez Anitę Gargas niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkania Wojciecha Jaruzelskiego z Adamem Michnikiem. Redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” wziął w obronę dziennikarz „GW” Wojciech Czuchnowski. – Michnik zawsze broni tych, którzy są aktualnie słabsi – stwierdził w rozmowie z Wirtualną Polską.

Śniadek o ujawnionym nagraniu: Michnik wywoływał poczucie zdrady [WIDEO]

„Magazyn śledczy Anity Gargas” ujawnia nagranie z bulwersującego nocnego spotkania, do którego doszło w rocznicę stanu wojennego w domu gen....

zobacz więcej

„Magazyn śledczy Anity Gargas” ujawnił w TVP1 fragmenty niepublikowanego dotąd wcześniej nagrania ze spotkania, do którego doszło w rocznicę stanu wojennego w 2000 roku w domu Wojciecha Jaruzelskiego.

Gościem generała był wówczas Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”. Nagranie jest zapisem wyjątkowej przyjaźni łączącej obu mężczyzn. Nocna wizyta rzuca też nowe światło na prowadzoną przez Adama Michnika i środowisko jego gazety strategię ocieplania Jaruzelskiego i wybielania okresu komunizmu w Polsce.

– Ja go kocham, ja go po prostu kocham – mówi na nagraniach redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.

Ujawniona wylewność Michnika wobec odpowiedzialnego m.in. za wprowadzenie stanu wojennego generała spotkała się z głosami oburzenia.

„Znałem fragmenty tej wizyty i opis (chyba u Graczyka), ale jednak nieznane nagrania robią gigantyczne wrażenie a zwłaszcza to Michnika »ja go kocham!« O ludzie!” – napisał dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz.

„To polski patriota!”. Nocne spotkanie Michnika z Jaruzelskim. TVP publikuje nagranie [WIDEO]

Generał, który wypowiedział wojnę własnemu narodowi, redaktor naczelny największej polskiej gazety i gorące wyznania miłości w rocznicę stanu...

zobacz więcej

– Mimo całej tej fraternizacji, współpracy wielu pracowników „Gazety Wyborczej” z SB, takie zdjęcia dalej mnie szokują. Wyborcza miała być gazetą opozycji antykomunistycznej. Jaka była i jest widzimy. Nie dziwmy się, że dziś wspiera narrację Łukaszenki – stwierdził poseł PiS Kacper Płażyński, cytowany przez „Polska The Times”.

Czuchnowski: Michnik zawsze broni słabszych


Z kolei Przemysław Czarnek w Polskim Radiu 24 stwierdził, że opublikowane nagranie jest dowodem na to, że „za zapewnieniem bezkarności morderców i zdrajców stoi również Adam Michnik, który nazywa Jaruzelskiego przyjacielem, bez którego nic by nie było, nic czyli tej bezkarności”.

Do opublikowanego przez TVP1 zapisu spotkania sprzed ponad dwóch dekad odniósł się także Wojciech Czuchnowski.

– Michnik mówi, co mówi. Rozmawiałem z nim – on to potwierdza. On mówi tam do Jaruzelskiego: „Inni ciebie nie znoszą, ale ja ciebie kocham”. To jest typowa postawa Michnika. On zawsze broni tych, którzy są aktualnie słabsi, nawet jeśli kiedyś byli oprawcami – stwierdził dziennikarz „Gazety Wyborczej”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej