RAPORT

Pogarda

Rondo Dmowskiego. Premier: Radnych i prezydenta Warszawy proszę o opamiętanie

Mateusz Morawiecki: Roman Dmowski, czy to się kierownictwu PO podoba czy nie, jest i będzie na zawsze ojcem wolnej Polski (fot. PAP/Tomasz Gzell; Krzysztof Zatycki/NurPhoto via Getty Images)
Mateusz Morawiecki: Roman Dmowski, czy to się kierownictwu PO podoba czy nie, jest i będzie na zawsze ojcem wolnej Polski (fot. PAP/Tomasz Gzell; Krzysztof Zatycki/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do radnych Warszawy oraz prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego „o opamiętanie" w kwestii ronda Romana Dmowskiego. Warszawa nie może być przestrzenią realizacji waszych uprzedzeń politycznych; to stolica całej Polski - napisał w piątek wieczorem szef rządu.

„Coś niepokojącego dzieje się w Warszawie. Najpierw anulowano Święta Bożego Narodzenia na grafikach, którymi oklejono metro. Teraz stołeczni radni chcą anulować rondo Romana Dmowskiego. Czy to prezydent Trzaskowski pisze nowy rozdział polskiej historii. Rozdział, w którym nie ma miejsca dla bohaterów naszej niepodległości?” – napisał Mateusz Morawiecki na Facebooku.Premier nawiązał w ten sposób do przyjętej w czwartek przez Radę Warszawy petycji dotyczącej zmiany nazwy ronda im. Romana Dmowskiego w centrum Warszawy na rondo Praw Kobiet.

Rondo Praw Kobiet. Jest oświadczenie IPN. Sprawą zajmie się też prokuratura

Przeciw proponowanej zmianie nazwy stołecznego ronda Romana Dmowskiego na rondo Praw Kobiet zaprotestował w piątek w oświadczeniu prezes Instytutu...

zobacz więcej

Morawiecki podkreślił we wpisie, że „Roman Dmowski, czy to się kierownictwu Platformy Obywatelskiej podoba czy nie, jest i będzie już na zawsze ojcem wolnej Polski, wybitnym współtwórcą niepodległej Rzeczypospolitej”.

Szef rządu zauważył, że w Warszawie „nadal jest wiele miejsc, które są symbolami komunistycznej dyktatury”. Według premiera „to ogromny wstyd dla stolicy Polski, że do dziś nie pozbyła się narzuconego przez komunistów nazewnictwa”.

„Rozumiem, że prezydentowi Trzaskowskiemu nie przeszkadza ul. Związku Walki Młodych. Za to przeszkadza Roman Dmowski i cała piękna patriotyczna tradycja ruchu narodowego. Czego możemy spodziewać się dalej? Czy na Muranowie zaraz wróci ul. Nowotki, a zamiast Alei Solidarności będzie znowu ul. Świerczewskiego?” – kontynuował Morawiecki.

„Radnych i prezydenta Warszawy proszę o opamiętanie. Warszawa nie może być przestrzenią realizacji waszych uprzedzeń politycznych. Warszawa to stolica całej Polski” – zakończył swój wpis szef rządu.

Protestuje też Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej


Zdaniem prof. Jana Żaryna, dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego „próba likwidacji ronda im. Romana Dmowskiego w Warszawie, to de facto próba likwidacji pamięci o jednym z Ojców niepodległości" - napisał prof. Żaryn. „Próba likwidacji pozytywnej pamięci o jednym z najwybitniejszych z nich to pośrednio atak na wszystkich pozostałych twórców II Rzeczypospolitej, wśród których byli i narodowcy, i piłsudczycy, byli ludowcy i socjaliści niepodległościowi, chadecy i konserwatyści, byli świeccy i duchowni, żołnierze i ich oficerowie oraz dowódcy” – napisał prof. Żaryn.

Piłsudczycy w obronie Dmowskiego


Podobną opinię zawarto w oświadczeniu prezesa Związku Piłsudczyków RP Stanisława Władysława Śliwy. „Dziś większość radnych chce likwidacji ronda imienia Romana Dmowskiego, a jutro być może przyjdzie czas na Józefa Piłsudskiego i kolejnych patronów Polski Odrodzonej” – napisał prezes ZP RP. „Jako środowisko związane z kultywowaniem dziedzictwa Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego jednoznacznie protestujemy przeciwko zakusom podważania w zbiorowej pamięci Polaków dziedzictwa narodowo-demokratycznego” – czytamy w oświadczeniu prezesa Związku.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Przeczytaj także: Burza w internecie i tysiące podpisów. Ruszyła akcja #DmowskiZostaje

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej