RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosja znów naciska na NATO w sprawie Ukrainy i Gruzji. Jest reakcja Sojuszu

Rosja żąda także, by NATO nie rozmieszczało broni w krajach, które z nią graniczą (fot. Mykola Tys/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Rosja żąda także, by NATO nie rozmieszczało broni w krajach, które z nią graniczą (fot. Mykola Tys/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

NATO stanowczo odrzuciło żądanie Rosji, by unieważnić zobowiązanie z 2008 roku, w którym obiecano Ukrainie członkostwo. Sekretarz generalny Sojuszu podkreślił, że o stosunkach organizacji z Ukrainą decydują państwa członkowskie NATO i sama Ukraina.

Napięcie między Rosją a Ukrainą. Zachodni przywódcy wzywają Moskwę do deeskalacji

Przywódcy Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec, Francji i Włoch podkreślili w poniedziałek konieczność stworzenia jednolitego frontu w obliczu...

zobacz więcej

– Stanowisko NATO, jeśli chodzi o relacje z Ukrainą, pozostaje bez zmian. Podstawową zasadą jest to, że każdy naród ma prawo wybrać własną drogę oraz to, jakiego rodzaju uzgodnień dotyczących bezpieczeństwa chce być częścią – powiedział dziennikarzom w Brukseli sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg.

Jak dodał, o stosunkach NATO z Ukrainą decyduje 30 krajów członkowskich NATO i sama Ukraina, nikt inny.

– Nie możemy zaakceptować rosyjskiej próby przywrócenia systemu, w którym wielkie mocarstwa mają swoje strefy wpływów i decydują o tym, co robią inni – oświadczył Stoltenberg.

Rosyjski MSZ napisał wcześniej w komunikacie, że Rosja żąda, by NATO wycofało się z zobowiązania z 2008 roku wobec Ukrainy i Gruzji o przyłączeniu tych państw do swoich struktur, a także by zagwarantowało, że nie będzie rozmieszczać broni w krajach graniczących z Rosją.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Przeczytaj także: PO zapraszała Rosję do NATO. Teraz alarmuje z powodu agresji na Ukrainę

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej