RAPORT

Pogarda

Prawie 60 europosłów chce debaty na temat domniemanej korupcji w TSUE i KE

Do lobbingu w środowisku polityków unijnych miało dochodzić m.in. we francuskim zamku Chambord (fot. Shutterstock)
Do lobbingu w środowisku polityków unijnych miało dochodzić m.in. we francuskim zamku Chambord (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

59 europosłów z 13 krajów poparło wniosek byłego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego do Komisji Europejskiej o wyjaśnienia i debatę w sprawie domniemanej korupcji m.in. w Trybunale Sprawiedliwości UE i oraz samej KE.

O co chodzi w aferze na szczytach UE? Proste wytłumaczenie [WIDEO]

Mijają kolejne dni od ujawnienia przez francuski dziennik „Liberation” wyników śledztwa dotyczącego afery na szczytach TSUE, Europejskiego...

zobacz więcej

Uzasadniając swoją inicjatywę, były szef polskiej dyplomacji, a obecnie eurodeputowany PiS przekonywał, „że zdominowana przez Europejską Partię Ludową Komisja opierała się na orzeczeniach TSUE w decyzjach umotywowanych politycznie w ramach dochodzeń przeciwko Polsce i Węgrom w sprawie praworządności”.

Dziennikarskie śledztwo „Libération”


Francuski dziennik „Libération” w serii artykułów z dziennikarskiego śledztwa ujawnił handel wpływami i inne nieuczciwe praktyki, których mieli dopuszczać się sędziowie TSUE, urzędnicy KE oraz politycy Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

Gazeta oskarżyła o korupcję i handel wpływami między innymi przewodniczącego TSUE sędziego Koena Lenaertsa oraz ważnych unijnych urzędników związanych z EPL. Według „Libération”, w latach 2010-2018 politycy tej partii uczestniczyli w spotkaniach, które były nielegalnie finansowane z publicznych funduszy. W takich spotkaniach mieli brać udział m.in. były szef KE Jean-Claude Juncker, były wiceprzewodniczący KE Jyrki Katainen czy Johannes Hahn, obecny komisarz UE ds. budżetu i bliski współpracownik przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen.

Według dziennika, pod wpływem lobbystów ma znajdować się również obecny szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Czarnecki: Sprawa publikacji „Libération” może zwiastować polityczne trzęsienie ziemi

Sprawa publikacji „Libération” może zwiastować polityczne trzęsienie ziemi. Myślę, że zarzuty są poważne, nawet jeśli są elementem pewnej rozgrywki...

zobacz więcej

Do lobbowania i „urabiania” polityków unijnych miało dochodzić m.in. we francuskim zamku Chambord, słynącym z polowań organizowanych przez polityków i biznesmenów. „Libération” ujawnił również, że KE oraz władze kilku państw naciskały na Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych, aby nie prowadził śledztwa w tej sprawie. Ważne stanowiska w tym urzędzie objęły niedawno osoby związane z EPL.

Inicjatywa Witolda Waszczykowskiego


W związku z tym europosłowie, którzy poparli inicjatywę Waszczykowskiego chcą wiedzieć, czy którykolwiek z wymienionych w publikacji sędziów TSUE był zaangażowany w jakiekolwiek orzeczenia Trybunału dotyczące dochodzeń w sprawie praworządności przeciwko Polsce lub Węgrom. „Jeśli tak, to w jakie konkretnie orzeczenia byli zaangażowani i które z tych orzeczeń stanowiły podstawę decyzji Komisji o kontynuowaniu tzw. mechanizmu praworządności wobec Polski i Węgier?” – pytają eurodeputowani we wniosku.

Pod interpelacją Waszczykowskiego podpisało się 59 europosłów, wywodzących się z dwóch grup politycznych - Europejskich Konserwatystów i Reformatorów i Tożsamość i Demokracja (ID), a także cała delegacja węgierskiego Fideszu, która opuściła niedawno szeregi EPL.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej