RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kaleta: Wyroki TSUE ustalane z lobbystami na polowaniach? Wniosek ws. afery na szczytach UE [WIDEO]

– Sytuacja, w której na polowaniach we francuskim zamku mają spotykać się najważniejsi sędziowie, komisarze, politycy, a przede wszystkim lobbyści, rodzi poważne wątpliwości, czy to nie tam, podczas tych polowań, spotkań, bankietów powstają najważniejsze orzeczenia TSUE, a nie – tak jak powinno być w praworządnej instytucji – na sali sądowej – ocenia w rozmowie z TVP Info wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Kwestia ujawnionego przez dziennik „Libération” skandalu na najwyższych szczeblach UE, na wniosek Polski była dziś przedmiotem obrad Rady ds. Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.

O co chodzi w aferze na szczytach UE? Proste wytłumaczenie [WIDEO]

Mijają kolejne dni od ujawnienia przez francuski dziennik „Liberation” wyników śledztwa dotyczącego afery na szczytach TSUE, Europejskiego...

zobacz więcej

Jak wyjaśnił Sebastian Kaleta, Rada omawiała dziś sprawozdanie z działalności Prokuratury Europejskiej, nowego organu odpowiedzialnego m.in. za badanie przestępstw korupcyjnych w instytucjach unijnych.

– W imieniu polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości złożyłem wniosek o informację, czy ta sprawa – ta wielka afera, o której pisze „Libération” – jest w ogóle badana przez instytucje unijne. Prokurator Kövesi, która jest przewodniczącą tego gremium, odmówiła podania informacji, czy to robi, czy tego nie robi. Będziemy nadal pytać o to Prokuraturę Europejską, bo to jest test dla UE, czy potrafi transparentnie, rzetelnie wyjasniać afery, które pojawią w jej instytucjach. To powinno być zbadane. UE po to tworzy takie organy, by wykazały, że sama wobec siebie wymaga najwyższych standardów, których oczekuje również od nas – mówił wiceszef resortu sprawiedliwości

Jak dodał, zobowiązanie do wnikliwego zbadania sprawy przez OLAF (Europejski Urząd ds. Przeciwdziałania Nadużyciom Finansowym – red.) złożył natomiast komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Komisarz zadeklarował, że „podczas kolejnej Rady ds. Sprawiedliwości zostanie przedstawione sprawozdanie na ten temat”.

– Kwestia ta została poruszona dlatego, że jej charakter, doniesienia dotyczące udziału w wątpliwych spotkaniach towarzyskich z udziałem lobbystów czy polityków Europejskiej Partii Ludowej, sędziów TSUE, w tym samego prezesa tego trybunału, budzi wiele wątpliwości, czy nie dochodzi do naruszeń prawa, czy nie powoduje również obniżenia poziomu transparentności i zaufania do tych instytucji – tłumaczył w rozmowie z TVP Info Kaleta.

„Orzeczenie TSUE nie jest wiążące dla władz państwa”. Węgierski TK o sporze rządu z UE

Trybunał Konstytucyjny Węgier uznał, że rząd ma prawo stosować własne środki w kwestiach, w których UE nie podjęła jeszcze decyzji dotyczących...

zobacz więcej

Wskazał, że afera powinna „zostać dogłębnie wyjaśniona”. – Nie może być zamieciona pod dywan – podkreślił. A do tego, zdaniem wiceministra, dąży – kierowana przez Donalda Tuska – Europejska Partia Ludowa, która sprzeciwiła się wnioskowi Europejskich Konserwatystów i Reformatorów o debatę w tej sprawie na forum Europarlamentu. Wniosek poparli eurodeputowani lewicowi.

Wiceminister ocenił sytuację wokół afery na szczytach UE jako „nadzwyczaj spektakularną”. Jak tłumaczył, polski resort sprawiedliwości zdecydował się postawić tę sprawę na forum unijnej rady ministrów sprawiedliwości także dlatego, „że wiele dni minęło od publikacji artykułu, a najważniejsi urzędnicy UE milczą”.

– Oprócz prezesa TSUE jednym z bohatorów tych publikacji jest prezes Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, są ważni komisarze. Nie może byc tak, że tak ważne publikacje spotykają się z milczeniem – przypomniał.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

– Nie spotkałem się z tym, by choćby bohaterowie tych artykułów zaprzeczali zarzutom. Odnoszę wrażenie, że próbuje się to przemilczeć bądź bagatelizować – mówił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej