RAPORT

Pogarda

Niedzielski: Szczepienie zmniejsza 60-krotnie prawdopodobieństwo zgonu

Najnowsze

Popularne

Szczepienie przeciwko COVID–19 zmniejsza 60–krotnie prawdopodobieństwo zgonu – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, powołując się na dane z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (PZH), który zostanie upubliczniony w piątek.

Raport o koronawirusie z 10 grudnia 2021. Nowe dane resortu zdrowia

Koronawirus w Polsce. W piątek 10 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 24 991 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby w...

zobacz więcej

Szef MZ wziął udział w konferencji prasowej przed szpitalem tymczasowym w Opolu.

– Dzisiaj będziemy chcieli upublicznić przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (PZH) raport, który przeanalizował prawdopodobieństwo zgonu w warunkach polskich, jeśli chodzi o osoby zaszczepione i niezaszczepione – powiedział Niedzielski.

– Porównanie tych dwóch grup pokazuje, że szczepienie zmniejsza 60–krotnie prawdopodobieństwo zgonu. To są naprawdę dane porażające; niedecydowanie się na szczepienie naprawdę jest aktem nieodpowiedzialności i wobec siebie, i wobec swoich najbliższych, i osób z otoczenia – dodał szef resortu zdrowia.

W jego ocenie „60 razy większe ryzyko osoby niezaszczepionej dotyczące zgonu to liczba, która chyba mówi sama za siebie”.

Duża liczba nowych zakażeń. Waldemar Kraska przekazał dane

Najnowsze dane mówią o 27 458 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 562 osób z COVID-19 – przekazał w czwartek wiceminister zdrowia...

zobacz więcej

Minister pytany był o przyczyny wysokiej umieralności w Polsce z powodu COVID-19. Powiedział, że może być ich kilka.

– Nie można wskazać jednej przyczyny, która jest odpowiedzialna za taki poziom zgonów. To zarówno niski poziom wyszczepienia w porównaniu z inny krajami europejskimi, jak i kwestia charakterystyki przebiegu mutacji delta – powiedział.

Dodatkowo nie bez znaczenia jest fakt, że osoby lekceważą objawy choroby i w gorszym stanie trafiają do szpitala – dodał. Wskazał też, że okres od zakażenia do gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia jest w tej chwili krótszy, „co odbiera czas do reagowania”.

Szczepienia dzieci


Minister zdrowia poinformował, że od wtorku będzie można zapisywać na szczepienia przeciw COVID-19 dzieci od 5 do 11 lat.

– Od 16 grudnia będziemy chcieli rozpocząć akcję szczepienia dzieci – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapisy będą odbywały się podobnie jak w przypadku dorosłych, czyli przez infolinię i za pośrednictwem strony internetowej.

– Oczywiście będzie musiał to robić opiekun, który powinien być także obecny przy szczepieniu dziecka – tłumaczył Niedzielski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej