RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Burza w internecie i tysiące podpisów. Ruszyła akcja #DmowskiZostaje

Roman Dmowski. Co z rondem w Warszawie? (Fot. Universal History Archive/ Getty Images, Twitter.com)
Roman Dmowski. Co z rondem w Warszawie? (Fot. Universal History Archive/ Getty Images, Twitter.com)

Najnowsze

Popularne

Radni Koalicji Obywatelskiej w Warszawie zdecydowali o zmianie nazwy Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. „Trzaskowski w opętańczym szale przeciwko narodowcom” – skomentował w sieci lider stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz. Ale podobnych wpisów są już setki. „Czym moja Warszawa zawiniła, że rządzą nią tak nieodpowiedni ludzie?” – pytają mieszkańcy, a w sieci trwa zbiórka podpisów do prezydenta miasta i wojewody mazowieckiego o zmianę decyzji radnych. Ile osób już ją podpisało?

Radni KO przegłosowali. Rondo Dmowskiego ma zmienić nazwę na Rondo Praw Kobiet [WIDEO]

Na czwartkowej sesji Rada Warszawy przyjęła głosami przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej petycję o zmianie nazwy Ronda Dmowskiego na Rondo Praw...

zobacz więcej

Na czwartkowej sesji Rada Warszawy przyjęła głosami przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej petycję o zmianie nazwy Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. Przeciwko propozycji głosowali wszyscy radni PiS, a także m.in. Monika Jaruzelska.

Rondo im. Romana Dmowskiego to jeden z najważniejszych punktów komunikacyjnych Warszawy. To tam co roku rozpoczyna się Marsz Niepodległości. Pomysł zmiany patrona padł podczas ubiegłorocznych protestów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Zobacz także:   Upamiętnienie ofiar stanu wojennego. Szokująca postawa posłów PO i Konfederacji

Podczas niedawnej rozmowy z Władysławem Sieradzkim ps. „Kordian” portal tvp.info zapytał, co powstaniec uważa o tym pomyśle.

– Takich nazw się nie zmienia. Była ustanowiona i powinna być utrzymywana. Roman Dmowski wsławił się tym, że w odpowiednim momencie występował na konferencji wersalskiej, bronił Polski. Jemu należy się taka nazwa ronda i powinna ona pozostać – stwierdził członek Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

– Ale wiadomo, jakiej opcji jest większość radnych. Widać, co się dzieje w Unii Europejskiej i co robi lewa strona – dodał „Kordian”.

Petycja w sieci


W sieci trwa zbiórka podpisów pod petycją w obronie Ronda Romana Dmowskiego. List ma być skierowany do prezydenta Warszawy i wojewody mazowieckiego.

Śniadek o ujawnionym nagraniu: Michnik wywoływał poczucie zdrady [WIDEO]

„Magazyn śledczy Anity Gargas” ujawnia nagranie z bulwersującego nocnego spotkania, do którego doszło w rocznicę stanu wojennego w domu gen....

zobacz więcej

„Dmowski był wychowawcą pokoleń, mężem stanu, postacią, która odcisnęła piętno na idei polskiej niepodległości. To on swoimi umiejętnościami dyplomatycznymi zachwycił nawet niechętnych mu adwersarzy. To on, podczas Konferencji Paryskiej, wygłaszając swoje przemówienie jednocześnie w języku angielskim i francuskim, reprezentował skutecznie polskie interesy. Takiej właśnie postawy od polskich patriotów możemy oczekiwać! Postawienia dobra kraju ponad prywatne interesy!” – czytamy w dokumencie na stronie dmowskizostaje.pl.

Zobacz także:   Rada Kobiet chce zmiany nazw ronda Dmowskiego i placu Inwalidów

Organizatorzy zbiórki podkreślają, że środowiska lewicy chcą zmiany nazwy na Rondo Praw Kobiet. Jednak to m.in. Roman Dmowski po odzyskaniu niepodległości wprowadził do polskiego Sejmu takie postaci jak Gabriela Balicka, Maria Holder-Eggerowa, Wanda Ładzina, Irena Puzynianka, Zofia Sokolnicka, Halina Felicja Stęślicka, Helena Grossmanówna, Ewelina Pepłowska, Zofia Zaleska i Józefa Szebeko.

„To właśnie Polki masowo oddawały głos na konserwatywną i narodową prawicę podczas wyborów!” – zaznaczają. Do tej pory dokument podpisało 16,5 tys. osób.

Dodatkowe środki dla Warszawy od rządu. Miasto cenzuruje tę informację

„Miasto stołeczne Warszawa otrzymało 149 000 000 złotych" reklamę o takiej treści – która miała pojawić się na na miejskich autobusach –...

zobacz więcej

Po czwartkowym głosowaniu rady miasta i decyzji przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej radny PiS Piotr Mazurek przypomniał na Twitterze akcję #DmowskiZostaje.

Zobacz także:   Trzaskowski chce, by zapłacił wojewoda. Chodzi o rondo Dmowskiego

„Rada Warszawy głosami KO przyjęła petycję o zmianę nazwy Ronda Romana Dmowskiego. Dmowski im przeszkadza, komuniści już nie. Zalejmy ratusz i radnych głosami w obronie jednego z Ojców Niepodległości! Nie pozwólmy na wprowadzenie w życie tej skandalicznej decyzji!” - napisał.

„Klubem PO w radzie miasta nie rządzi Szostakowski, Trzaskowski czy Kierwiński. Klubem PO trzęsie skrajnie lewicowa, owładnięta różnymi obsesjami radna Diduszko-Zyglewska, która ledwie co wczołgała się do rady miasta” – skomentował w sieci wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

„A najlepsze, że już nie należy nawet do KO, a Nowej Lewicy” – dodał. „Powiedzmy to wprost - lewicy przeszkadza polskość i Polacy, dlatego uderzają w fundamenty #DmowskiZostaje” – skomentował na Twitterze wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Tomasz Kalinowski.

„Trzaskowski w opętańczym szale przeciwko narodowcom, którzy go nie poparli w wyborach, teraz chce symbolicznie zdjąć z piedestału Romana Dmowskiego. Nie pozwolimy #DmowskiZostaje” – dodał lider Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz.

„Przyjęcie przez Radę Warszawy petycji zakładającej usunięcie Romana Dmowskiego jako patrona głównego ronda w stolicy jest hańbą, na którą absolutnie nie możemy się zgodzić” – uważa Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM.

„Radnym KO pasują komuniści – a przeszkadza współtwórca polskiej niepodległości? WSTYD. #DmowskiZostaje!” – dodał. Internauci podkreślają, że lewica nie do końca zna historię Polski. „Dzisiejsze feministki-ignorantki nie mają pojęcia, że Roman Dmowski był zwolennikiem nadania praw wyborczych kobietom” – komentują.

„To kolejny element wojny tożsamościowej prowadzonej przez władze Warszawy i lewicowej tzw. cancel culture” – oceniają.

Użytkownicy sieci pytają, czy władze Warszawy planują kolejne zmiany i przekształcanie nazw ulic: na przykład al. Jana Pawła II na al. Karola Marksa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej