RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nikaragua zerwała stosunki dyplomatyczne z Tajwanem na rzecz Pekinu

Flaga Nikaragui (fot. Getty Images)
Flaga Nikaragui (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Nikaragua zrywa stosunki dyplomatyczne z Tajwanem i przenosi swoją ambasadę do Pekinu, uznając zasadę „jednych Chin”. Decyzja dotyczy też wszelkich innych kontaktów i oficjalnych relacji - poinformowało nikaraguańskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Korespondent Agencji Reutera zastrzelony w sklepie na Filipinach

Filipiński dziennikarz, 58-letni Jesus Malabanan, został w nocy postrzelony w głowę przez jednego z dwóch motocyklistów. Zmarł w karetce pogotowia...

zobacz więcej

W oświadczeniu podkreślono, że „rząd Chińskiej Republiki Ludowej jest jedynym prawowitym rządem, który reprezentuje Chiny, a Tajwan jest niekwestionowaną częścią chińskiego terytorium”.

Szefa dyplomacji Denis Moncada nie podał przyczyn tej nagłej decyzji. Nikaragua utrzymywała stosunki dyplomatyczne z Tajwanem od wielu lat.

Rząd Tajwanu „wyraził "ból i żal” z powodu tej decyzji, ale podkreślił, że Tajwan „jako członek społeczności międzynarodowej ma prawo do utrzymywania i rozwoju stosunków dyplomatycznych z innymi krajami”.

Agencja Reutera zauważa, że decyzja władz Nikaragui zmniejsza już i tak szczupłe grono państw utrzymujących oficjalne stosunki z Tajpej.

AFP zwraca uwagę, że decyzja nastąpiła wkrótce po zaostrzeniu przez Waszyngton sankcji wobec Managui, po wyborze Daniela Ortegi na czwartą z rzędu kadencję prezydencką poprzedzoną wtrąceniem do więzień wszystkich jego rywali.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej