RAPORT

Pogarda

Premier o rozmowie Biden-Putin: niosła w sobie pewne niepokojące elementy

Premier o rozmowie Biden-Putin (fot. PAP/EPA/ROBERTO MONALDO / LA PRESSE / POOL)
Premier o rozmowie Biden-Putin (fot. PAP/EPA/ROBERTO MONALDO / LA PRESSE / POOL)

Najnowsze

Popularne

Rozmowa prezydentów USA i Rosji, Joego Bidena i Władimira Putina, niosła w sobie pewne niepokojące elementy; nie jest rolą Rosji rozstrzygać o tym, jakiego typu mechanizmy obronne NATO ma prawo aktywować na swojej wschodniej flance – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Rozmowa Biden-Putin. Kreml żąda, by Ukraina pozostała poza NATO

Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca USA Joe Biden rozmawiali we wtorek sam na sam podczas wideokonferencji. Poruszono m.in. kwestię Ukrainy....

zobacz więcej

Prezydenci USA i Rosji rozmawiali we wtorek w formule wideokonferencji. Biały Dom poinformował, że Biden ostrzegł, że Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy odpowiedzą „silnymi sankcjami i innymi środkami” na rosyjską militarną eskalację na Ukrainie.

Jak relacjonował doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, prezydent USA zasugerował, że od zachowania Rosji uzależniona jest m.in. przyszłość Nord Stream 2. Oświadczył Putinowi, że „jeśli chce, by gaz płynął przez rurociąg”, to nie powinien atakować Ukrainy.

Premier, który w czwartek składa wizytę w Rzymie, pytany był na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Włoch Mario Draghim, czy rozmowa prezydentów USA i Rosji przyniosła jakieś pozytywne rozwiązania.

– Ta rozmowa niosła w sobie pewne niepokojące elementy, gdyż nie jest rolą Rosji rozstrzygać o tym, jakiego typu mechanizmy obronne NATO ma prawo aktywować na swojej wschodniej flance – odpowiedział Morawiecki.

Rozmowa Duda – Biden


– Czy tak do końca było, tego oczywiście nie wiemy. Sądzę, że dzisiaj pan prezydent Andrzej Duda otrzyma więcej informacji. Więc dziś wieczorem będę wiedział więcej w tej sprawie – dodał.

W czwartek prezydent USA odbędzie rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i przywódcami Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9), na którą składają się państwa wschodniej flanki NATO: Polska, Estonia, Łotwa, Litwa, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria. – Po wycofaniu się z Afganistanu – trzeba to szczerze powiedzieć także opinii publicznej – sytuacja w NATO jest napięta, trudna – powiedział Morawiecki. – Ale także niestety nasi adwersarze – chciałbym powiedzieć partnerzy, ale tak nie jest – nasi przeciwnicy, jakim jest Rosja, wykorzystują sytuację po Afganistanie – dodał.

Zaznaczył, że rozmawiał też o tym z premierem Włoch. – Ryzyka wiążące się z trudną sytuacją po wycofaniu wojsk NATO z Afganistanu są dostrzegalne coraz bardziej, a to przekłada się bezpośrednio na (...) rosnące napięcie między NATO a Rosją – powiedział Morawiecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej