RAPORT

Pogarda

Polacy podpisali w Dubaju ważne porozumienia gospodarcze

Wiceminister Grzegorz Piechowiak uczestniczył w obchodach Dnia Polskiego na Expo 2020 (fot. PAP/Mateusz Marek)
Wiceminister Grzegorz Piechowiak uczestniczył w obchodach Dnia Polskiego na Expo 2020 (fot. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Podpisanie bilateralnych umów gospodarczych z partnerami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, udział w Polsko-Arabskim Forum Gospodarczym i Dniu Polskim oraz liczne spotkania z przedsiębiorcami na Wystawie Światowej Expo 2020 – to główne punkty wizyty wiceministra rozwoju i technologii Grzegorza Piechowiaka na Expo w Dubaju – napisało w komunikacie Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Expo 2020 w Dubaju

Dzień Polski na pierwszej na Bliskim Wschodzie światowej wystawie Expo 2020 w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Hasło przewodnie...

zobacz więcej

– W Dubaju prezentujemy Polskę jako kraj, którego głównym zasobem są ludzie – kreatywni, wykształceni i przedsiębiorczy, potrafiący stawiać czoła wyzwaniom, które niesie przyszłość – podkreślił wiceminister rozwoju i technologii i pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak. Zaznaczył, że „w Wystawie Światowej Expo bierze udział ponad 2,5 tys. polskich firm”. – Promujemy tam Polskę jako wiarygodnego partnera handlowego i bezpieczną przystań dla inwestycji – dodał.  

Wiceszef MRiT spotkał się z przedsiębiorcami z Polski oraz z państw Regionu Zatoki Perskiej, którzy brali udział w Polsko-Arabskim Forum Gospodarczym w Dubaju. Minister uczestniczył również w obchodach Dnia Polskiego na Wystawie Światowej Expo 2020, które odbyły się 7 grudnia w Pawilonie Polskim. –  To była znakomita okazja do promocji kultury oraz kreatywności i osiągnięć polskich firm, w szczególności z sektora MŚP. Od początku Wystawy Światowej Pawilon Polski odwiedziło już blisko 300 tys. osób z całego świata  – podkreślił wiceszef MRiT.

Natomiast w Pawilonie Stanów Zjednoczonych minister spotkał się z komisarzem USA na Expo 2020 Robertem Clarkiem. Rozmowa dotyczyła dalszego rozwoju polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej, w szczególności inwestycyjnej.  

Emiracko-Polska Rada Biznesu                                          


 Wiceminister Grzegorz Piechowiak spotkał się z sekretarzem generalnym Międzynarodowej Rady Inwestorów ZEA Jamaral Saif Al Jarwanem oraz z ministrem stanu ds. handlu zagranicznego ZEA dr. Thanim Bin Ahmedem Al Zeyoudim. Rozmowy dotyczyły współpracy gospodarczej między państwami. – Jesteśmy gotowi efektywnie współpracować z emirackimi partnerami w obszarze inwestycji. Dostrzegamy tu duży potencjał rozwojowy – podkreślił wiceszef MRiT.

Duda: Polska ma aspiracje stać się dla Kataru ważnym dostawcą usług i produktów

Polska jako ważny importer katarskiego gazu, ma aspiracje stać się również ważnym dostawcą dla Kataru naszych wysokiej jakości usług i produktów;...

zobacz więcej

Podczas wizyty w Dubaju przedstawiciele agencji rządowych, których prace nadzoruje Ministerstwo Rozwoju i Technologii,  podpisali porozumienia dwustronne o współpracy ze swoimi odpowiednikami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich: Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) z Dubai Multi Commodieties Centre i Dubai Global Connect i Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) z Etihad Credit Insurance. Natomiast Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) odnowiła porozumienie z 2009 roku z Federacją Izb Przemysłowo-Handlowych ZEA. Obie organizacje powołały również Emiracko-Polską Radę Biznesu, która będzie zrzeszać firmy, organizacje i instytucje z obu krajów zainteresowane realizacją wspólnych projektów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w Polsce.   

Pół roku na Expo                                         


 Wystawa Światowa Expo w Dubaju rozpoczęła się 1 października 2021 r. i potrwa do 31 marca 2022 r. To najważniejsze gospodarcze wydarzenie na świecie, które odbywa się w czasie pandemii. Według szacunków MRiT, w ciągu 182 dni trwania Expo 2020 wystawę odwiedzi 18 milionów osób, które złożą 25 milionów wizyt: od delegacji państwowych na najwyższym szczeblu, przez przedstawicieli biznesu, aż po turystów i mieszkańców Dubaju. W najbardziej prestiżowym wydarzeniu na świecie weźmie udział 200 państw i organizacji –  wśród nich Polska – napisano. 

 Przeczytaj też: Polski pawilon na Expo 2020 w Dubaju już otwarty. Jest wyjątkowy [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej