RAPORT

Pogarda

Spotkanie dziesięciu prezydentów. Duda będzie rozmawiał z Bidenem [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

W czwartek prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki – poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. W trakcie wirtualnego spotkania amerykański przywódca ma relacjonować swoją wtorkową rozmowę z Władimirem Putinem.

Efekt rozmowy Bidena z Putinem? Usunięto amerykańskie sankcje wobec Nord Stream 2

Kongres USA usunął z projektu budżetu obronnego sankcje wobec Nord Stream 2, rosyjskiego długu państwowego i 35 Rosjan – donosi białoruski...

zobacz więcej

Prezydencki minister został zapytany na briefingu prasowym o planowane działania ws. Ukrainy w obliczu zagrożenia rosyjską agresją.

Kumoch poinformował, że w czwartek wieczorem prezydenci państw Bukaresztańskiej Dziewiątki – Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier – odbędą rozmowę z amerykańskim przywódcą Joe Bidenem. – Prezydent Duda będzie zabierał głos, będzie mówił w imieniu części naszych krajów, tutaj negocjujemy stanowisko – podkreślił minister.

Jak dodał, Polska stoi na stanowisku, że NATO, będące sojuszem 30 państw, musi mówić jednym głosem. – NATO jest wtedy silne, kiedy pokazuje jedność, kiedy pokazuje wierność swoim ideałom i zasadom – powiedział Kumoch.

– Stoimy na stanowisku, że z Rosją Władimira Putina nie da się dogadać osiągając gentelmeńskie porozumienie, bo te porozumienia nie będą dotrzymywane przez drugą stronę. Z Rosją rozmawia się twardo, bez prowokacji, bez wymachiwania toporem. Wtedy Rosja zupełnie inaczej traktuje partnera, szanuje takiego partnera i wtedy idzie na realny kompromis – oświadczył Kumoch.

Prezydenci USA i Rosji rozmawiali we wtorek w formule wideokonferencji. Biały Dom poinformował, że Biden ostrzegł, że Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy odpowiedzą „silnymi sankcjami i innymi środkami” na rosyjską militarną eskalację na Ukrainie. Jak relacjonował doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, prezydent USA zasugerował, że od zachowania Rosji uzależniona jest m.in. przyszłość Nord Stream 2. Oświadczył Putinowi, że „jeśli chce, by gaz płynął przez rurociąg”, to nie powinien atakować Ukrainy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej