RAPORT

Pogarda

„Disrupter No. 1”. Tusk pierwszym zakłócaczem w Europie wg Politico

Donald Tusk został wyróżniony przez portal Politico (fot. PAP/Rafał Guz)
Donald Tusk został wyróżniony przez portal Politico (fot. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Politico opublikowało ranking 28 najbardziej wpływowych polityków w Europie. W zestawieniu znalazł się Donald Tusk, którego portal uznał za zwycięzcę kategorii „Disrupter”, czyli „Zakłócacz”.

Tusk „gwarantował” środki UE dla Polski. Sikorski: Pieniędzy nie będzie

Nikomu do głowy nawet taki pomysł nie przyszedł w Europie i nie przyjdzie, to mogę zagwarantować, żeby karać Polaków – zapewniał 23 października...

zobacz więcej

W uzasadnieniu wyboru czytamy, że „były polski premier i były przewodniczący Rady Europejskiej wrócił do Polski, by obalić rząd, który jest coraz bardziej skłócony z Brukselą.

Zdaniem Politico Tusk ma wpłynąć na „odwrócenie kursu Polski".

Politico: „Tusk Wrócił do Polski, żeby obalić rząd"


„Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość zburzyła niezawisłość sędziowską i postawiła kraj na kursie kolizyjnym z resztą UE poprzez zakwestionowanie zwierzchnictwa TSUE. Choć polexit wydaje się mało prawdopodobny Warszawa odciąga uwagę UE od innych priorytetów. Pozostanie PiS przy władzy grozi także rozprzestrzenieniem się konfliktu na inne obszary: cele klimatyczne, wydatki budżetowe czy politykę migracyjną” – opisuje Politico.

Przeczytaj także: KOD, sędziowie i prokuratorzy przywitali Tuska. Pomylili jego funkcję w UE

Moją rolą jest przede wszystkim pomoc opozycji w wygraniu wyborów i uporządkowaniu bałaganu w kraju, który dramatycznie rośnie z miesiąca na miesiąc – powiedział Tusk dla Politico.

Ranking Politico: 28 najbardziej wpływowych polityków Europy


W środę portal Politico opublikował listę 28 najbardziej wpływowych polityków Europy. Nazwiska podzielono na trzy kategorie: „działających", „marzycieli" oraz „zakłócaczy".

Czy PO wygra wybory? Tusk: Potrzeba wyobraźni

Gdybyśmy dzisiaj mieli wybory i opozycja poszła do nich razem, wygralibyśmy te wybory – powiedział w środę lider PO Donald Tusk. Przekonywał...

zobacz więcej

Na pierwszym miejscu znajduje się premier Włoch Mario Draghi, który zdaniem Politico „jest nadzieją na stabilne rządy w Rzymie i podniesienie pozycji Włoch w UE”.

Nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz zajmuje pierwsze miejsce w grupie „działających", czyli tych, którzy posiadają realną władzę. „Niemiecki socjaldemokrata będzie teraz odpowiedzialny za kierowanie największą europejskią gospodarką – to najpotężniejsze stanowisko polityczne w Europie” – zaznacza Politico.

W tej kategorii portal umieścił również m.in. prezydenta Francji Emmanuela Macrona, szefową Europejskiego Banku Centralnego Christinę Lagarde czy wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa.

Mer Paryża Anne Hidalgo stoi na czele grupy „marzycieli” – osób, które reprezentują idee napędzające debatę publiczną.

„Hidalgo od czasu swojego wyboru w 2014 r. stara się uczynić Paryż miastem bardziej przyjaznym do życia, ograniczyć ruch samochodowy i promować przemieszczanie się pieszo lub rowerem" – komentuje Politico. Dodaje, że „pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła te zmiany, przekształcając francuską stolicę w lidera nowego podejścia do urbanistyki i mobilności”.

Do tej grupy liderów portal zakwalifikował także m.in. przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen, ministra spraw zagranicznych Litwy Gabrieliusa Landsbergisa, prezydent Mołdawii Maię Sandu czy kandydata węgierskiej opozycji na premiera – Petera Marki-Zaya.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej