RAPORT

Pogarda

Biden „zdezorientował” Putina, a ustępowanie mu to „gra interesów”. Mądrości „analityka” Onetu

Joe Biden (z prawej) odbył rozmowę z Władimirem Putinem (z lewej). Witold Jurasz (po środku) zachwycony. (fot. PAP/EPA; Youtube Onet)
Joe Biden (z prawej) odbył rozmowę z Władimirem Putinem (z lewej). Witold Jurasz (po środku) zachwycony. (fot. PAP/EPA; Youtube Onet)

Najnowsze

Popularne

Polska nie rozumie podstawowych reguł tej gry – pisze na łamach Onetu analityk tego portalu Witold Jurasz. Były I sekretarz ambasady w Moskwie w swoim artykule zarzuca Polakom „kompleksy” i „wzmożenie moralne”, które nie pozwala nam zrozumieć, jak wspaniałym ruchem Zachodu jest dogadanie się z Rosją. Po rozmowie Biden – Putin kongres USA usunął z projektu budżetu obronnego sankcje wobec Nord Stream 2, rosyjskiego długu państwowego i 35 Rosjan.

Prezydent USA będzie dziś rozmawiać z przywódcami państw wschodniej flanki NATO

Prezydent USA Joe Biden odbędzie w czwartek rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz przywódcami Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9),...

zobacz więcej

To nie pierwsza zaskakująca teza, którą wygłosił Jurasz.

W lipcu publicystaOnetu stwierdził, że „stawianie” przez rząd RP na Donalda Trumpa nie decydowało o jego geopolitycznych wyborach, ale już „nie postawienie” na Joe Bidena zdecydowało o proputinowskim kursie prezydenta USA.

„Biden ograł Putina”


W marcu Jurasz wieszczył „zaostrzenie kursu USA wobec Rosji”.

„Słowa prezydenta Stanów Zjednoczonych Joego Bidena, który nazwał Władimira Putina zabójcą i człowiekiem bez duszy oraz zapowiedział, że Putin zapłaci za ingerencje w amerykańskie wybory, zwiastują fundamentalną zmianę w relacjach Rosji z USA. A w perspektywie również w jej stosunkach z całym Zachodem” – ocenił.

Z kolei w czwartek prezes Ośrodka Analiz Strategicznych opublikował tekst sugerujący, że „Polacy nie rozumieją wielkiej gry”.

Biden dogadał się z Putinem. Gen. Polko: To byłby czarny, putinowski scenariusz

Po rozmowie prezydentów USA i Rosji Stany Zjednoczone zrezygnowały z sankcji za Nord Stream 2. Pojawiają się opinie, że była to cena za deklarację...

zobacz więcej

„Nasz równoczesny kompleks, jak i pogarda dla Zachodu powodują, że nie jesteśmy w stanie na zimno analizować gry interesów. (...) Wielu polskich komentatorów nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego Zachód układając się z Rosją, w ogóle bierze pod uwagę jej interesy” – czytamy w opublikowanym tekście.

Jurasz stawia tezę, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż „polska inteligencja jest kiepsko wykształcona”.

„Dodatkowo jeszcze nie wywodzi się z arystokracji z jej dziedzictwem sprawowania władzy ani też mieszczaństwa zajmującego się handlem, ale z pozbawionej owego naturalnego dla zachodnich społeczeństw transakcyjnego podejścia do rzeczywistości chłopstwa lub szlachty, dla których często świat był zero-jedynkowy” – napisał.Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej