RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tusk „gwarantował” środki UE dla Polski. Sikorski: Pieniędzy nie będzie

Nikomu do głowy nawet taki pomysł nie przyszedł w Europie i nie przyjdzie, to mogę zagwarantować, żeby karać Polaków – zapewniał 23 października przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. – Z moich źródeł w Brukseli wynika, że pieniędzy nie będzie – stwierdził dzień wcześniej europoseł Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski.

UE powinna wypłacić pieniądze Polsce? Zaskakujące, jak odpowiedzieli wyborcy PO

Blisko połowa badanych jest zdania, że Unia Europejska powinna wypłacić Polsce pieniądze z Funduszu Odbudowy, mimo zastrzeżeń związanych z...

zobacz więcej

Pod koniec października Tusk przebywał w Brukseli, gdzie odbywał się unijny szczyt i szczyt Europejskiej Partii Ludowej, której przewodzi. Po powrocie do Warszawy zadeklarował, że Polacy dostaną pieniądze z UE.

– Miałem okazję rozmawiać z wieloma kanclerzami i premierami, także z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o sytuacji, w jakiej znalazła się Polska w kontekście praworządności – mówił na konferencji w Sopocie przewodniczący PO Donald Tusk.

Polska i Polacy te pieniądze dostaną, nikomu nie przyszło do głowy, aby karać Polaków za ten upór PiS-owskiej władzy. Pytanie, jak szybko PiS wywiąże się z obietnicy, jaka została złożona w Brukseli, czyli wycofa się z Izby Dyscyplinarnej – dodał Donald Tusk.

Z jego rozmów – jak stwierdził – wynika jednoznacznie, że „właściwie wszyscy bez wyjątku, w tym szefowa KE, szukają sposobu, żeby wybrnąć z tego klinczu i żeby Polska dostała te pieniądze”. – Wszyscy mają w tym interes – podkreślał.

Jak się okazuje, Komisja Europejska przeciąga negocjacje ws. KPO.

Gdy konia kują... Tusk „gwarantuje” wypłatę środków unijnych

Donald Tusk wrócił z Brukseli, gdzie odbywał się unijny szczyt i szczyt Europejskiej Partii Ludowej, której przewodzi. W sobotę w Warszawie...

zobacz więcej

– Ja tu nie jestem szczególnym optymistą, ponieważ Komisja Europejska te negocjacje przeciąga, pomimo jasnych deklaracji z naszej strony, pomimo naszych zapewnień. Niestety mam takie przekonanie, że te działania, które są w tej chwili podejmowane mogą doprowadzić do przeciągnięcia się poza obecny rok dyskusji o KPO – mówił w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

O pieniądzach dla Polski mówił też europoseł Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski.

– Z moich źródeł w Brukseli wynika, że już nie ma czasu na wypełnienie obietnicy Kaczyńskiego i Morawieckiego, że zlikwiduje Izbę Dyscyplinarną. Znowu skłamał, więc pieniędzy nie będzie – powiedział Sikorski w TVN24.

– Ta zaliczka to jest 23 mld zł, jeśli nie będzie wypłacona do końca roku, to już nie będzie wypłacona. To połowa budżetu zdrowia w Polsce – komentował europoseł.

Przyjęcie KPO przez Komisję Europejską jest konieczne, by Polska otrzymała pieniądze z Funduszu Odbudowy. Polska ma mieć do dyspozycji ok. 58 mld euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej