RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tak wyglądała matka Jezusa? „Z twarzy Maryi bije piękno i godność”

Grafiki z rekonstrukcji twarzy Maryi otrzymaliśmy dzięki uprzejmości brazylijskiego naukowca (fot. Átila Soares da Costa Filho, The Print Collector/Getty Images))
Grafiki z rekonstrukcji twarzy Maryi otrzymaliśmy dzięki uprzejmości brazylijskiego naukowca (fot. Átila Soares da Costa Filho, The Print Collector/Getty Images))

Átila Soares da Costa Filho opracował portret przedstawiający w przybliżeniu twarz Maryi. Zrobił to opierając się na badaniach mężczyzny z Całunu Turyńskiego i możliwości, jakie oferuje sztuczna inteligencja.

Nadzwyczajne wystawienie Całunu Turyńskiego. „Jest zwierciadłem Ewangelii”

W Wielką Sobotę, drugi rok z rzędu podczas pandemii, wystawiony został Całun Turyński. Transmisję z tego wydarzenia w katedrze w Turynie prowadzono...

zobacz więcej

Artysta najpierw przeanalizował badania amerykańskiego projektanta Raya Downinga. „W 2010 r. zaangażował się on w projekt wykorzystujący bardzo zaawansowaną technologię sądową, aby odtworzyć twarz mężczyzny z Całunu Turyńskiego” – powiedział w wywiadzie dla aleteia.org.

–Do dziś wyniki badań Downinga są uważane za najbliższe prawdzie i oceniane najlepiej ze wszystkich podobnych prób – wskazał.

Artysta opierając się na twarzy z Całunu wykonał wiele eksperymentów przy użyciu sztucznej inteligencji i zaawansowanej technologii konwolucyjnych sieci neuronowych do zmiany płci.

–Następnie użyłem innych programów, aby wprowadzić pewne korekty twarzy. Na koniec dokonałem ręcznych artystycznych poprawek, by trafniej podkreślić etniczną i antropologiczną fizjonomię kobiety z Palestyny sprzed 2000 lat. Oczywiście nie podważałem tego, co sztuczna inteligencja zdołała uchwycić. Tak zdołałem odtworzyć wizerunek nastoletniej Maryi – powiedział.

Odkryto najstarszy ludzki pochówek w Afryce

Odkryto najstarszy w Afryce ludzki pochówek - informują naukowcy z międzynarodowego zespołu na łamach najnowszego numeru tygodnika „Nature”.

zobacz więcej

Na koniec badacz zajął się  teologicznymi studiami dotyczącymi niepokalanego poczęcia Maryi. Szukał w nich teoretycznego wsparcia dla wyników swojej pracy.

–Czyli jeśli wierzymy, że ciało Bożego Syna było owinięte w materię Całunu, wówczas z bardzo wysokim prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że twarz Jego Matki, na różnych etapach Jej życia, była taką, jaką ją przedstawiam – mówił.

Jak wyglądała twarz Maryi?


– Moja Maryja wygląda na 25-30 lat. Ma silne, ale i wzniosłe oblicze kobiety w dramatyczny sposób związanej z misją i ofiarą Zbawiciela… Jej Syna. Z drugiej strony postanowiłem przygotować wersję nastoletniej twarzy Matki Jezusa. Tym razem chciałem, aby była uśmiechnięta – podsumował badacz.

Wyniki badań zostały zaakceptowane przez najważniejszego na świecie syndonologa, badacza i autora wielu ważnych wykładów Barriego M. Schwortza.

Czytaj także: Całun Turyński. Historia i fenomen niezwykłej relikwii

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej