RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Gigantyczna kara dla Amazona za nadużycie pozycji

Kara została wymierzona za naruszenie jednego z artykułów traktatu o Unii Europejskiej (fot. S.Gallup/Getty Images)
Kara została wymierzona za naruszenie jednego z artykułów traktatu o Unii Europejskiej (fot. S.Gallup/Getty Images)

Karę w wysokości 1,2 mld euro koncernowi Amazon wymierzył włoski Urząd Antymonopolowy. Jak wyjaśniono, to sankcja za nadużywanie dominującej pozycji na rynku. Firma uważa karę za nieuzasadnioną i zapowiada odwołanie się od niej.

Bezos zrezygnował z Amazona. Był szefem przez 27 lat

Założyciel Amazona i najbogatszy człowiek świata Jeff Bezos oficjalnie odszedł w poniedziałek ze stanowiska dyrektora wykonawczego firmy,...

zobacz więcej

Urząd Antymonopolowy we Włoszech poinformował w czwartek, że kara została wymierzona za naruszenie jednego z artykułów traktatu o Unii Europejskiej w zakresie nadużywania dominującej pozycji. Według Urzędu Amazon wyrządził szkody konkurencji w dziedzinie logistyki i e–handlu.

Pozycję koncernu określono w uzasadnieniu jako „absolutnie dominującą”, która stwarza większe szanse na sprzedaż na jego platformie internetowej. Jednym z narzędzi, które to umożliwiają – wyjaśnił Urząd – jest serwis Prime dla stałych i wiernych klientów, dający szanse skorzystania z promocji w ramach takich inicjatyw, jak Black Friday czy Cyber Monday.

Zerowy VAT na żywność i inne produkty. Jest porozumienie ministrów finansów UE

Rada Unii Europejskiej osiągnęła we wtorek porozumienie w sprawie nowych unijnych przepisów dotyczących stawek podatku VAT. – Polska od samego...

zobacz więcej

Postępowanie koncernu doprowadziło – według Urzędu Antymonopolowego – do powiększenia się przepaści między nim a konkurencją, działającą na polu dostaw i zamówień w internecie ze stratą dla małych i średnich firm.

W wydanym oświadczeniu firma podkreśliła: „Głęboko nie zgadzamy się z decyzją Urzędu Antymonopolowego w sprawie konkurencji oraz rynku i złożymy od niej odwołanie”.

Kara jest „nieuzasadniona i nieproporcjonalna” – stwierdzono w nocie. Zaznacza się w niej, że połowa rocznych sprzedaży we Włoszech dotyczy produktów małych i średnich firm. „Ich sukces jest centrum naszego modelu ekonomicznego” – podkreślono w komunikacie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej