RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Kłamliwa propaganda w Łodzi za pieniądze mieszkańców

Miasto nie będzie reklamować Polskiego Ładu (fot. Shutterstock/ Tomasz Warszewski)
Miasto nie będzie reklamować Polskiego Ładu (fot. Shutterstock/ Tomasz Warszewski)

MPK Łódź, podobnie jak Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, odmówiły Bankowi Gospodarstwa Krajowego umieszczania reklam promujących rządowy program Polski Ład. Zamiast tego na środkach komunikacji miejskiej umieszczono antyreklamę programu; o droższym prądzie i inflacji. Wszystko to za pieniądze mieszkańców.

Dodatkowe środki dla Warszawy od rządu. Miasto cenzuruje tę informację

„Miasto stołeczne Warszawa otrzymało 149 000 000 złotych" reklamę o takiej treści – która miała pojawić się na na miejskich autobusach –...

zobacz więcej

Kampanię informacyjną o Polskim Ładzie realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Jak mówiła rzeczniczka BGK Anna Czyż, jej celem jest „poinformowanie mieszkańców o tym, ile pieniędzy trafi na inwestycję w poszczególnych miasta”.

Samorządy otrzymają w pierwszej edycji programu dofinansowanie inwestycji o wartości 23,8 mld zł. Jej celem było budowanie społecznej świadomości dotyczącej programu obsługiwanego przez BGK oraz poinformowanie mieszkańców o tym, ile pieniędzy trafi na inwestycje w ich miastach – wyjaśniała rzeczniczka w rozmowie z Wirtualnymi Mediami.

Koszt kampanii przeprowadzonej w siedmiu miastach miał wynieść 270 tys. zł, a billboardy miały się pojawić m.in. w Łodzi i Warszawie. Tak się jednak nie stało. Warszawski ZTM i MPK Łódź odmówiły bowiem umieszczania reklam na pojazdach komunikacji miejskiej.

Okazuje się, że zamiast reklamy promującej Polski Ład po mieście rządzonym przez Hannę Zdanowską i radnych Koalicji Obywatelskiej jeżdżą autobusy z antyreklamą programu. Widać na nich takie hasła jak „7 proc. inflacji" czy „88 proc. droższy prąd”, zestawione z Polskim Ładem.

– MPK Łódź może odmówić umieszczenia reklam na pojazdach komunikacji miejskiej bez podawania przyczyny, zgodnie z zasadami usług reklamowych, które umieszczone są na stronie internetowej MPK Łódź – mówi Agnieszka Magnuszewska, rzeczniczka łódzkiego MPK.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest przez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej