RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kontroler lotów w Mińsku uciekł do Polski. To on uziemił lot Ryanaira

Kontroler lotów na lotnisku w Mińsku uciekł do Polski (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Kontroler lotów na lotnisku w Mińsku uciekł do Polski (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Kontroler ruchu na lotnisku w Mińsku, który był w wieży, gdy uziemiono samolot Ryanaira z białoruskim blogerem Ramanem Pratasiewiczem, uciekł do Polski i współpracuje z polskimi służbami. O sprawie donosi amerykański „New York Times”.

Rosja blokuje procedurę w postępowaniu ws. zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines

Rosyjskie władze blokują wystąpienie Siergieja Muckajewa, dowódcy 53. rosyjskiej brygady przeciwlotniczej, w odbywającym się w Amsterdamie procesie...

zobacz więcej

Według amerykańskich dziennikarzy gruziński kontroler Oleg Galegow miał latem dostać się do Polski. To on przekazał pilotowi Ryanaira wiadomość, że na pokładzie jest bomba i dlatego musi uziemić maszynę.

Z kolei polskim służbom miał przedstawić szczegółowe dowody na to, że lot Ryanair był celem fałszywego zagrożenia bombowego w ramach operacji porwania Ramana Pratasiewicza, którą zorganizowały białoruskie służby wywiadowcze.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział NYT, że polscy śledczy badają sprawę „porwania Ryanaira”. Przyznał również, że zdołali „uzyskać relację bezpośredniego świadka”.

Według niego w wieży kontrolnej znajdował się oficer KGB i w kluczowym momencie przejął kontrolę nad kontrolerem ruchu lotniczego.

„Przez cały czas białoruski oficer utrzymywał stały kontakt telefoniczny z kimś, komu donosił o tym, co aktualnie dzieje się z samolotem” – dodał Stanisław Żaryn.

W maju na lotnisku w Mińsku awaryjnie wylądował samolot Ryanaira relacji Ateny-Wilno. Pilot został zmuszony do uziemienia maszyny z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Po lądowaniu zatrzymano blogera Ramana Pratasiewicza i jego partnerkę Rosjankę Sofię Sapiegę.

Czytaj także: Media: izraelski nalot na port Latakia w Syrii

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej