RAPORT

Wojna na Ukrainie

Biden dogadał się z Putinem. Gen. Polko: To byłby czarny, putinowski scenariusz

Władimir Putin, Roman Polko (fot. EPA/MAKSIM BLINOV/ SPUTNIK/PAP, PAP/Paweł Kula)
Władimir Putin, Roman Polko (fot. EPA/MAKSIM BLINOV/ SPUTNIK/PAP, PAP/Paweł Kula)

Po rozmowie prezydentów USA i Rosji Stany Zjednoczone zrezygnowały z sankcji za Nord Stream 2. Pojawiają się opinie, że była to cena za deklarację Putina o braku agresji militarnej na Ukrainę. – Z pewnością Putina nie stać na pełnoskalową wojnę i konfrontację z NATO. Nie wytrzymałby tego militarnie i gospodarczo – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info gen. Roman Polko. Podkreśla, że w związku z tym liderzy państw zachodnich muszą wreszcie przestać bać się „rosyjskiego niedźwiedzia”, który wcale nie jest tak groźny i silny, jak sugeruje. – Putin nie może sobie pozwolić na żadną większą konfrontację, bo by ją przegrał – zapewnia Polko.

Zaskakująca decyzja ws. NS2. „Rosyjskie czołgi będą mogły wjechać na Ukrainę” [WIDEO]

Gdy prezydent Joe Biden rozmawiał z Władimirem Putinem, z ustawy obronnej USA zniknęły zapisy dotyczące sankcji na Nord Stream 2, współpracowników...

zobacz więcej

W rozmowie z portalem tvp.info gen. Roman Polko ocenia, że Władimirowi Putinowi trzeba postawić twarde warunki. Zamiast się bać, należy zakomunikować, by „natychmiast wycofał się z agresywnych planów dotyczących Ukrainy”.

– Muszą jasno zadeklarować, że nie będzie podziału stref wpływów i podjąć działania pomagające odbudować armię ukraińską. Jej budżet to połowa tego, co wydaje Polska, a przestrzeń i wyzwania są dużo większe – wyjaśnia były dowódca jednostki wojskowej GROM. Dodaje, że na szczęście i tak jest to już armia zupełnie inna niż w 2014 r. i zdolna do obrony własnych granic.

Zobacz także:   Nord Stream 2. Niemcy zatrzymają inwestycję w razie rosyjskiej agresji?

Przypomnijmy, że fragment o amerykańskich sankcjach za Nord Stream 2 (dla rosyjskich podmiotów) zniknął we wtorek z nowej wersji projektu budżetu obronnego Stanów Zjednoczonych. Informację przekazano tuż po zakończeniu spotkania online przywódców USA i Rosji. Czy była to cena za deklarację Kremla o braku kolejnej inwazji na Ukrainę?

– To byłby czarny, putinowski scenariusz. Z pewnością Putina nie stać na pełnoskalową wojnę i konfrontację z NATO. Nie wytrzymałby tego militarnie i gospodarczo. Ma słabsze karty niż Sojusz. Gdyby więc wygrał oportunizm, konformizm i za cenę świętego spokoju pozwolono by Putinowi zrealizować kolejny strategiczny projekt i wygrać wojnę energetyczną, o którą mu chodzi, czyli bitwę energetyczną, to nie wróżyłoby dobrze – komentuje Roman Polko.

– Już czas, by to USA, Niemcy, Francja, Włochy przejęły inicjatywę i to one zaczęły dyktować warunki prezydentowi Rosji, który języka gestów dyplomatycznych za bardzo nie rozumie, ale język czynów już tak – dodaje.

Izba Reprezentantów za budżetem. Bez nowych sankcji na Nord Stream 2

Izba Reprezentantów przegłosowała we wtorek w nocy czasu lokalnego projekt nowego budżetu obronnego (NDAA) bez poprawek nakładających nowe sankcje...

zobacz więcej

„Chcesz konfrontacji? Będziesz ją miał”


Polko uważa, że państwa zachodnie muszą „otworzyć dla Ukrainy to, czego nie zrobiono w 2008 r. poprzez blokadę Niemiec i Francji, czyli mapę drogową pozwalającą Ukrainie w jakiejś perspektywie wstąpić do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

– Putin musi jasno usłyszeć: „Nie akceptujesz tego? Chcesz konfrontacji? To będziesz ją miał”. Putin nie może sobie pozwolić na żadną większą konfrontację, bo by ją przegrał. Blokada Nord Stream 2 oznaczałaby dla niego potężne uderzenie gospodarcze, dużo większe niż dla Europy – uważa ekspert.

Zobacz także:   Rosja blokuje procedurę w postępowaniu ws. zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines

Co więcej, jego zdaniem Putin nie jest gotowy na otwartą konfrontację nawet z nie za mocną jeszcze armią ukraińską, ponieważ opinia publiczna poprzez media społecznościowe również „nie zaakceptowałaby tego, że Rosja zabija swoich braci i tysiące trupów wraca w trumnach do Rosji”. – To byłaby klęska Putina… ale on blefuje. Przez ostatnich kilkanaście lat odgrywa rolę nieobliczalnego niedźwiedzia, którego lepiej nie drażnić, i wygrywa w ten sposób kolejne bitwy – ocenia w rozmowie z portalem tvp.info generał.

Dobre wiadomości dla milionów kierowców. Minister Adamczyk: Wyjątkowa sytuacja

Od poniedziałku można już korzystać z nowych 30 km drogi ekspresowej S19 Via Carpatia, a za chwilę gotowe będą jej kolejne fragmenty. – To końcowy...

zobacz więcej

Największy błąd zachodnich liderów? Brak jedności


Polko uważa, że najwyższa pora rozmawiać z Putinem jako Sojusz NATO lub Unia Europejska, bo tylko wtedy będziemy naprawdę skuteczni.

– To, co udaje się Putinowi, to prowadzenie negocjacji z liderami poszczególnych państw, jak na przykład z kanclerz Angelą Merkel. Dlaczego nie można robić tego poprzez ludzi stojących na czele struktur NATO czy UE i w ten sposób demonstrować solidarności i mówić wyraźnie: „Tym razem nie uda ci się rozgrywać indywidualnie tak, jak robiłeś to do tej pory”? – pyta generał.

Zobacz także:   Rozmowa Biden-Putin. Kreml żąda, by Ukraina pozostała poza NATO

Jeszcze raz podkreśla, że nawet samo uderzenie gospodarcze w Rosję byłoby skuteczne, gdyby towarzyszył mu odpowiedni poziom determinacji i konsekwencji. Wtedy Putin odpuściłby także na kierunku militarnym.

Sam organizowałem ćwiczenia polsko-brytyjsko-ukraińskie na terenie Ukrainy. Odpowiedzią Putina na manewry powinny być nasze manewry. Putina nie stać, żeby uderzać w kraj, który wymyka mu się z rąk. Z kolei my nie możemy pozwalać na to, żeby Ukrainę skutecznie destabilizowano tak, że znów znajdzie się w strefie wpływów Rosji – zaznacza.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej