RAPORT

Wojna na Ukrainie

Korespondent Agencji Reutera zastrzelony w sklepie na Filipinach

Zastrzelenie korespondenta agencji Reutera (fot. Paula Bronstein/Getty Images, zdjecie ilustracyjne)
Zastrzelenie korespondenta agencji Reutera (fot. Paula Bronstein/Getty Images, zdjecie ilustracyjne)

Filipiński dziennikarz, 58-letni Jesus Malabanan, został w nocy postrzelony w głowę przez jednego z dwóch motocyklistów. Zmarł w karetce pogotowia w drodze do szpitala – podała agencja Associated Press.

Planowali zabijać ludzi nożami w Boże Narodzenie. Zatrzymania we Francji

Dwóch 23-letnich mężczyzn zostało aresztowanych przez Dyrekcję Generalną Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DGSI ) w podparyskich departamentach....

zobacz więcej

Malabanan był korespondentem gazety „Manila Standard” i Agencji Reutera. W chwili ataku był w sklepie, oglądał telewizję. Motocykliści uciekli z miejsca zamachu. Śledztwo mające na celu zidentyfikowanie sprawców i ustalenie ich motywów jest w toku.

Morderstwo zostało potępione przez organizacje dziennikarskie i kolegów Malabanana z prowincji Pampanga, gdzie przez lata mieszkał i pracował. Również organ ochrony mediów, założony przez prezydenta Filipin Rodriga Duterte, potępił zabójstwo i zaapelował o schwytanie sprawców.

Jednocześnie Duterte pozostaje na celowniku niezależnych organizacji dziennikarskich i ochrony praw człowieka.

Śmierć dziennikarza


Prezydent Duterte od lat prowadzi prawną batalię z niezależnymi mediami. W ostatni latach wszedł w konflikt z szefami największej sieci telewizyjnej ABS-CBN, której zdominowany przez jego zwolenników Senat w 2020 r. nie odnowił wieloletniej koncesji na nadawanie. Filipiński przywódca jest znany ze stwierdzenia, że bycie dziennikarzem nie uchroni przed byciem zamordowanym żadnego pracownika mediów, który jest „sku***synem”.

Prezydent oskarżany o związki z terrorystami. Jest decyzja ws. impeachmentu

Kongres Peru zagłosował przeciwko wnioskowi o rozpoczęcie procesu impeachmentu prezydenta Pedro Castillo, którego opozycja oskarża o nielegalne...

zobacz więcej

W Światowym Indeksie Wolności Prasy organizacji Reporterzy bez Granic (RSF) Filipiny zajmują 138. ze 180 miejsc. Według Komitetu Obrony Dziennikarzy azjatycki kraj jest siódmym najgorszym pod względem skali bezkarności osób odpowiedzialnych za zabójstwa pracowników mediów.

Dziesiątki dziennikarzy zostało zamordowanych lub zaatakowanych w trakcie prezydentury Duterte i jego poprzedników. W 2009 r. członkowie ważnego klanu politycznego zastrzelili 58 osób, w tym 32 pracowników mediów w prowincji Maguindanao.
B To masowe morderstwo zostało powiązane z rywalizacją o głosy na obszarach wiejskich, jednak unaoczniło przede wszystkim zagrożenie, z jakim mierzą się dziennikarze na Filipinach. Był to najkrwawszy atak na dziennikarzy w historii najnowszej. W 2019 r. sąd na Filipinach uznał rodzinę Ampatuan za winną masowego morderstwa, jednak wielu podejrzanych pozostaje na wolności.

Rząd zaprzecza


Rząd w Manili zaprzecza, jakoby prześladował prasę z powodów politycznych i podkreśla swoje poparcie dla wolności słowa.

Śmierć Malabanana zbiega się w czasie z publikacją raportu niezależnej organizacji Komitetu Ochrony Dziennikarzy (CPJ), który wykazał, że w 2021 r. co najmniej 24 pracowników mediów zostało zabitych w związku z prowadzonymi przez nich śledztwami. Z kolei 18 zostało zamordowanych z trudnych do określenia powodów. Wedle danych z 1 grudnia 2021 r. w więzieniach w różnych krajach przebywa 293 reporterów.

Czytaj także: Planowali „masowe rozstrzelanie”. Byli aktywni na rosyjskim portalu społecznościowym

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej