
Filipiński dziennikarz, 58-letni Jesus Malabanan, został w nocy postrzelony w głowę przez jednego z dwóch motocyklistów. Zmarł w karetce pogotowia w drodze do szpitala – podała agencja Associated Press.
Dwóch 23-letnich mężczyzn zostało aresztowanych przez Dyrekcję Generalną Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DGSI ) w podparyskich departamentach....
zobacz więcej
Malabanan był korespondentem gazety „Manila Standard” i Agencji Reutera. W chwili ataku był w sklepie, oglądał telewizję. Motocykliści uciekli z miejsca zamachu. Śledztwo mające na celu zidentyfikowanie sprawców i ustalenie ich motywów jest w toku.
Morderstwo zostało potępione przez organizacje dziennikarskie i kolegów Malabanana z prowincji Pampanga, gdzie przez lata mieszkał i pracował. Również organ ochrony mediów, założony przez prezydenta Filipin Rodriga Duterte, potępił zabójstwo i zaapelował o schwytanie sprawców.
Jednocześnie Duterte pozostaje na celowniku niezależnych organizacji dziennikarskich i ochrony praw człowieka.
Kongres Peru zagłosował przeciwko wnioskowi o rozpoczęcie procesu impeachmentu prezydenta Pedro Castillo, którego opozycja oskarża o nielegalne...
zobacz więcej
W Światowym Indeksie Wolności Prasy organizacji Reporterzy bez Granic (RSF) Filipiny zajmują 138. ze 180 miejsc. Według Komitetu Obrony Dziennikarzy azjatycki kraj jest siódmym najgorszym pod względem skali bezkarności osób odpowiedzialnych za zabójstwa pracowników mediów.
Dziesiątki dziennikarzy zostało zamordowanych lub zaatakowanych w trakcie prezydentury Duterte i jego poprzedników. W 2009 r. członkowie ważnego klanu politycznego zastrzelili 58 osób, w tym 32 pracowników mediów w prowincji Maguindanao.
B
Rząd zaprzecza
Rząd w Manili zaprzecza, jakoby prześladował prasę z powodów politycznych i podkreśla swoje poparcie dla wolności słowa.
Śmierć Malabanana zbiega się w czasie z publikacją raportu niezależnej organizacji Komitetu Ochrony Dziennikarzy (CPJ), który wykazał, że w 2021 r. co najmniej 24 pracowników mediów zostało zabitych w związku z prowadzonymi przez nich śledztwami. Z kolei 18 zostało zamordowanych z trudnych do określenia powodów. Wedle danych z 1 grudnia 2021 r. w więzieniach w różnych krajach przebywa 293 reporterów.
Czytaj także: Planowali „masowe rozstrzelanie”. Byli aktywni na rosyjskim portalu społecznościowym