RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Biden przywrócił program migracyjny. Tysiące przybyszów utknęły w Meksyku

Po złożeniu wniosku o wizę USA imigranci muszą wrócić do Meksyku (fot. PAP/EPA/Luis Torres)
Po złożeniu wniosku o wizę USA imigranci muszą wrócić do Meksyku (fot. PAP/EPA/Luis Torres)

Od kilku dni po meksykańskiej stronie granicy z amerykańskimi stanami Teksas, Arizona i Kalifornia o kilka tysięcy dziennie rośnie liczba emigrantów z trójkąta najuboższych krajów Ameryki Środkowej. Obywatele Hondurasu, Salwadoru i Gwatemali czekają na szansę legalnego wjazdu do USA. To skutek coraz głębszego po pandemii koronawirusa kryzysu gospodarczego i przywrócenia realizacji programu „Zostań w Meksyku i czekaj tam na rozpatrzenie wniosku o azyl lub wizę”.

Amerykańskie służby wypuszczają nielegalnych imigrantów. „To niespotykane”

Około 50 tysięcy migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli południową granicę USA, zostało zwolnionych bez wyznaczenia terminu rozprawy sądowej....

zobacz więcej

Do środy liczba oczekujących na ziemi meksykańskiej migrantów ze wspomnianych trzech krajów, także z Haiti dotkniętego klęską głodu i Brazylii zwiększyła się do 70 tys. i rośnie z każdym dniem.

Najnowsze porozumienie w sprawie migrantów podpisane między Meksykiem a USA zwiększa formalnie amerykańskie gwarancje dotyczące zapewnienia migrantom pomocy humanitarnej i bezpieczeństwa osobistego. Mimo to organizacje humanitarne po obu stronach granicy alarmują, że porozumienie w sprawie migracji prowadzi przede wszystkim do dalszego rozrastania się obozów dla uchodźców.

Dotychczasowe doświadczenie wskazuje zaś, że administracja państwowa nie była w stanie zapewnić bezpieczeństwa w obozach dla migrantów na terenie Meksyku – oświadczył przewodniczący organizacji Graniczna Sieć Ochrony Praw Człowieka, Meksykanin Fernando Garcia.

W związku z przywróceniem programu „Zostań w Meksyku” władze meksykańskie pospiesznie przewożą do południowych stanów Meksyku tysiące migrantów z terenów wzdłuż granicy z USA, gdzie nasilają się akty przemocy wobec bezbronnych cudzoziemców. Na ich miejsce do obozów przybywają jednak nowi uchodźcy z Ameryki Środkowe i uchodźcy odsyłani z USA do Meksyku, aby tam czekać na rozpatrzenie ich wniosków o wizy imigracyjne.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Zapewnienie bezpieczeństwa migrantom i uchodźcom oczekującym na wizy amerykańskie w obozach wzdłuż granicy meksykańsko-amerykańskiej, jak alarmują meksykańskie media i organizacje pomocowe, staje się coraz trudniejsze. Według raportu Human Rights First w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy rządów Bidena doszło w Meksyku, na terenach wzdłuż granicy z USA do 6356 napaści na migrantów. Ponad 1,5 tys. tych aktów agresji ze strony meksykańskich organizacji przestępczych to m.in. uprowadzenia, tortury i gwałty.

Przeczytaj także: USA otwierają się na falę imigrantów z południa

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej