RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosja blokuje procedurę w postępowaniu ws. zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines

Wyrok ma zapaść w połowie 2022 r. (fot. PAP/EPA/Sem van der Wal)
Wyrok ma zapaść w połowie 2022 r. (fot. PAP/EPA/Sem van der Wal)

Rosyjskie władze blokują wystąpienie Siergieja Muckajewa, dowódcy 53. rosyjskiej brygady przeciwlotniczej, w odbywającym się w Amsterdamie procesie karnym dotyczącym zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych o kodzie MH17 w 2014 r. - poinformowały źródła sądowe.

Katastrofa samolotu Malaysia Airlines. Sensacyjna notatka holenderskiego urzędnika

Portal RTL Nieuws, powołując się na raport holenderskiego urzędnika, poinformował, że Ukraina ostrzegała przed niebezpieczną przestrzenią...

zobacz więcej

W środę w zabezpieczonym budynku sądu niedaleko lotniska Schiphol w Amsterdamie wznowiony został proces trzech obywateli Rosji i jednego Ukraińca, oskarżonych o zestrzelenie malezyjskiej maszyny.

Samolot MH17 został strącony 17 lipca 2014 r. przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk. Zginęło 298 osób, w tym 193 Holendrów.

Za dostarczenie rakiety miała być odpowiedzialna właśnie rosyjska 53. brygada przeciwlotnicza. W środę okazało się, że miesiąc temu sąd wystąpił do rosyjskich władz o to, by jej były dowódca mógł zeznawać w procesie.

Moskwa odrzuciła wniosek; twierdzi, że pytania do Muckajewa mogą dotyczyć tajnych danych wojskowych. – Mogłoby to zaszkodzić interesom Rosji – mówił w środę prezes sądu o motywach rosyjskiej odmowy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Wyrok w sprawie ma zapaść w połowie 2022 r., a nie, jak pierwotnie planowano, w grudniu 2021 r. – poinformował sędzia prowadzący sprawę.

Przeczytaj także: „W końcu się zaczęło”. Proces podejrzanych o zestrzelenie malezyjskiego samolotu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej