RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent USA będzie dziś rozmawiać z przywódcami państw wschodniej flanki NATO

Prezydent USA poinformuje przywódców B9 o swojej rozmowie z Putinem (fot. Shutterstock)
Prezydent USA poinformuje przywódców B9 o swojej rozmowie z Putinem (fot. Shutterstock)

Prezydent USA Joe Biden odbędzie w czwartek rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz przywódcami Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9), na którą składają się państwa wschodniej flanki NATO – poinformował Biały Dom.

Pęk o rozmowie Biden–Putin: Za chwilę może być za późno [WIDEO]

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk powiedział w „Gościu Wiadomości”, że działania Władimira Putina wobec Ukrainy mogą stać się niebezpiecznym...

zobacz więcej

– Prezydent Biden będzie rozmawiał z ukraińskim prezydentem Zełenskim, by omówić koncentrację wojsk Rosji na granicach Ukrainy. Później zorganizuje telekonferencję liderów Bukareszteńskiej Dziewiątki, grupy naszych sojuszników ze wschodniej flanki NATO, by poinformować ich na temat jego rozmowy z prezydentem Putinem, usłyszeć ich perspektywę na temat obecnej sytuacji bezpieczeństwa i podkreślić zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do bezpieczeństwa transatlantyckiego – przekazał Biały Dom dziennikarzom.

Do państw dziewiątki należą, poza Polską, Estonia, Łotwa, Litwa, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria.

Wcześniej w środę prezydent Biden zapowiedział, że w najbliższych dniach odbędzie się spotkanie przedstawicieli USA, Rosji oraz „co najmniej czterech ważnych sojuszników NATO”.

Według prezydenta USA mają one dotyczyć „przyszłości obaw Rosji dotyczących NATO i tego, czy możemy wypracować jakieś rozwiązania, związane ze obniżeniem temperatury wzdłuż wschodniego frontu”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Departament Stanu USA odmówił w środę odpowiedzi, czy w rozmowach uczestniczyć będzie któryś z przedstawicieli państw B9 ani na jakim szczeblu będą się one odbywać. Przed szczytem z Putinem i po nim Biden rozmawiał z przywódcami czterech zachodnioeuropejskich państw NATO: Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj także: Biden o „czerwonej linii” Putina. Prezydent USA odpowiada na pytanie polskiego dziennikarza

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej