RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Omikron w Anglii: Przymus certyfikatów covidowych i powrót restrykcji

W Wielkiej Brytanii jest już 568 osób zakażonych wariantem Omikron (fot. Thomas Krych/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
W Wielkiej Brytanii jest już 568 osób zakażonych wariantem Omikron (fot. Thomas Krych/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

W związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron koronawirusa brytyjski premier Boris Johnson ogłosił w środę przejście w Anglii do „planu B”, co oznacza przywrócenie niektórych restrykcji oraz wprowadzenie certyfikatów covidowych.

Omikron rozprzestrzenił się między zaszczepionymi, którzy nie mieli ze sobą kontaktu

Najnowszy wariant koronawirusa Omikron rozprzestrzenił się między dwoma w pełni zaszczepionymi podróżnymi w korytarzu hotelu w Hongkongu, w którym...

zobacz więcej

Zalecenie pracy z domu tam, gdzie jest to możliwe, zacznie obowiązywać od poniedziałku, obowiązek noszenia maseczek w takich miejscach jak kina czy teatry – od najbliższego piątku, zaś certyfikaty covidowe w klubach nocnych i innych miejscach z dużą liczbą publiczności – za tydzień.

Wszystkie te decyzje dotyczą tylko Anglii, bo w pozostałych częściach Zjednoczonego Królestwa za sprawy ochrony zdrowia odpowiadają miejscowe władze.

Od najbliższego piątku obowiązek noszenia maseczek rozciągnięty zostanie na większość pozostałych zamkniętych przestrzeni publicznych, z wyjątkiem tych, gdzie byłoby to niepraktyczne w związku z jedzeniem, piciem, śpiewaniem czy ćwiczeniami. Wymóg taki już od listopada dotyczy sklepów i transportu publicznego.

Jakie restrykcje przywrócono?


Od poniedziałku przywrócone zostaje zalecenia pracy z domu dla tych osób, które mają taką możliwość, a za tydzień zaczną obowiązywać certyfikaty covidowe jako warunek wejścia do klubów nocnych i innych miejsc z dużą publicznością. Będą one wymagane we wszystkich miejscach zamkniętych bez wyznaczonych miejsc siedzących z widownią powyżej 500 osób, we wszystkich miejscach na otwartej przestrzeni bez wyznaczonych miejsc siedzących z widownią powyżej 4000 osób oraz we wszystkich miejscach, gdzie obecne jest ponad 10 tys. osób. Certyfikatem covidowym może być zarówno dowód szczepienia, jak i negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Zobacz także: Ż Koronawirus. Wariant Omikron już zmutował

Osoby, które zostaną wskazane jako bliski kontakt zakażonych nie będą musiały się izolować, tak jak to jest obecnie, lecz zamiast tego mogą wykonywać codzienne testy na obecność koronawirusa.

Europa. „To największe ognisko Omikrona poza RPA”. Efekt firmowej imprezy

U 13 osób, uczestników firmowej imprezy świątecznej w Oslo potwierdzono zakażenie wariantem Omikron koronawirusa SARS-CoV-2. Według „hipotezy...

zobacz więcej

Johnson powiedział, że staje się „coraz bardziej oczywiste”, że wariant Omikron, po raz pierwszy wykryty w RPA, „przyrasta znacznie szybciej” niż poprzedni wariant Delta i „rozprzestrzenia się szybko na całym świecie”, zatem jest właściwą rzeczą, aby wprowadzić dalsze restrykcje. Premier podkreślił, że są one jednak dalekie od lockdownu.

Wcześniej w środę poinformowano, że w ciągu ostatniej doby liczba wykrytych w Wielkiej Brytanii zakażeń wariantem Omikron zwiększyła się o 131 i wynosi obecnie 568, z czego 448 przypadków jest w Anglii.

Zakażonych omikronem jest więcej


Johnson ostrzegł jednak, że prawdziwa liczba przypadków wariantu Omikron „z pewnością jest znacznie wyższa”. – Co najbardziej niepokojące, istnieją dowody, że czas podwojenia przypadków omikronu w Wielkiej Brytanii może wynosić obecnie między 2-3 dniami".

Premier przyznał, że „bezlitosna logika wykładniczego wzrostu” Omikronu w Wielkiej Brytanii może doprowadzić do „dużego wzrostu hospitalizacji, a potem, niestety, zgonów”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej