RAPORT

Wojna na Ukrainie

Litwa wstrzyma kolejowy przewóz białoruskich towarów

Koleje litewskie stracą około jednej czwartej przewozów  (fot. Shutterstock)
Koleje litewskie stracą około jednej czwartej przewozów (fot. Shutterstock)

Po wejściu w życie w środę sankcji USA wobec firmy Biełaruśkalij władze Litwy od stycznia wstrzymają przewozy litewskimi kolejami białoruskich nawozów sztucznych do portu w Kłajpedzie – poinformowały tego dnia litewskie koleje państwowe, Lietuvos geleżinkeliai.

„Ta opcja nie jest na stole”. Biden odpowiadał na pytania o Ukrainę

Prezydent USA Joe Biden wykluczył w środę możliwość wysłania żołnierzy amerykańskich na Ukrainę lub jednostronnego użycia siły przeciw Rosji w...

zobacz więcej

W grudniu litewskimi kolejami do portu w Kłajpedzie przetransportowanych zostanie jeszcze około 1 mln ton nawozów firmy Biełaruśkalij – jednego z największych światowych producentów nawozów potasowych. Opłata za tę usługę już została dokonana.

Litewskie koleje w komunikacie podają, że dalsze „świadczenie usług na rzecz białoruskiej spółki będzie zależało od reżimu sankcji, decyzji instytucji państwowych oraz banków w sprawie obsługi jej zleceń”.

W związku z zaistniałą sytuacją litewskie koleje „prowadzą konsultacje z instytucjami litewskimi, unijnymi oraz amerykańskimi, w tym z Biurem Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA (OFAC)”.

10 mln ton ładunku za około 60 mln euro


Rocznie litewskimi kolejami grupa transportowa LTG Cargo przewoziła ponad 10 mln ton ładunku Biełaruśkalij za około 60 mln euro.

LTG Cargo poszukuje obecnie alternatywy dla białoruskich produktów nie tylko na Litwie, ale także w Polsce i na Ukrainie. Podkreśla się, że nowe możliwości otworzą się po zakończeniu realizacji europejskiego projektu Rail Baltica.

USA ostrzegają przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Putin gra na kilku fortepianach

Sytuacja przy granicy rosyjsko-ukraińskiej przypomina tę z 2014 roku, gdy Moskwa wywołała kryzys na Ukrainie i anektowała Krym. Teraz USA...

zobacz więcej

Premier Litwy Ingrida Szimonyte oświadczyła w środę, że rząd jest gotów wesprzeć koleje litewskie w rozwiązywaniu problemów infrastrukturalnych.

Koleje litewskie stracą około jednej czwartej przewozów


Goszczący w środę w Wilnie premierzy Łotwy i Estonii Arturs Karinis i Kaja Kallas podkreślili, że solidaryzują się z Litwą i nie widzą możliwości współpracy z autokratycznym reżimem na Białorusi.

Szacuje się, że po wstrzymaniu transportowania produktów Biełaruśkalij koleje litewskie stracą około jednej czwartej przewozów, a port w Kłajpedzie około jednej trzeciej.

Umowa Lietuvos geleżinkeliai z firmą Biełaruśkalij, podpisana wiosną 2018 roku, obowiązuje do końca 2023 roku. Spółka nie poinformowała jeszcze o konsekwencjach jej rozwiązania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej