RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Francja. Macron odpowiada Zemmourowi na temat reżimu Vichy

Macron odpowiada Zemmourowi na temat reżimu Vichy (fot. PAP/EPA)
Macron odpowiada Zemmourowi na temat reżimu Vichy (fot. PAP/EPA)

Bądźmy ostrożni, by nie manipulować historią - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w środę przed swoją podróżą do Vichy, nawiązując do słów rywala w wyborach prezydenckich w 2022 roku – prawicowego publicysty Erica Zemmoura, który broni marszałka Philippe’a Petaina.

Francja: Atak na Erica Zemmoura w trakcie wiecu wyborczego

Pierwszy wiec wyborczy Erica Zemmoura, który we wtorek oficjalnie ogłosił swój start w wyborach prezydenckich w kwietniu 2022 roku, przerywany był...

zobacz więcej

Zemmour powtarza w wywiadach, że „Vichy chroniło francuskich Żydów”, a marszałek Petain godził się na deportacje Żydów m.in. z Europy Wschodniej, aby ratować Żydów francuskich. Petain był głową Państwa Francuskiego (potocznie Francji Vichy) kolaborującego z niemiecką III Rzeszą podczas II wojny światowej.

„Łatwo powiedzieć, pięćdziesiąt lat później, że Francja jest winna. Francja nie jest winna, to Niemcy są winni” – powtarza Zemmour.

Macron w wywiadzie dla stacji France Blue poprosił, aby „trzymać się historii” i „jej nie psuć”. „Bądźmy ostrożni, by nie manipulować historią” - powiedział francuski prezydent, nawiązując do słów Zemmoura, ale nie wymieniając jego nazwiska.

„Szanujmy historię, poznając ją, pozwalając historykom na budowanie prawdy historiograficznej na podstawie śladów i dokumentów” – podkreślał Macron. „Uhonorujmy tych, którzy walczyli, abyśmy mogli być wolnym narodem. Oddajmy hołd 80 parlamentarzystom, którzy w Vichy sprzeciwiali się deportacjom” – stwierdził prezydent.

Macron rozpoczyna w środę dwudniową podróż do Vichy, gdzie marszałek Petain w 1940 roku zainstalował rząd i objął przywództwo nad kolaborującym z Niemcami reżimem.

W czasie II wojny światowej francuska policja i żandarmeria organizowały łapanki Żydów, wywoziły dzieci ze szkół na terenie Francji i wysyłały je do niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych. Podczas największego masowego aresztowania Żydów, obławy Vel d'Hiv 16 i 17 lipca 1942 roku, proniemiecki rząd Vichy siłami około 9 tys. funkcjonariuszy zatrzymał 13 tys. Żydów, w tym dzieci nawet poniżej 2. roku życia.

Czytaj także: Eric Zemmour oficjalnie: Będę kandydował na prezydenta Francji

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej