RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Sąd uchylił umorzenie postępowania przeciwko „Nergalowi”

Adam D. „Nergal” zamieścił na swoim profilu w mediach społecznościowych wizerunek Matki Boskiej, na którym ktoś postawił obutą stopę (fot.  PAP/Adam Warżawa)
Adam D. „Nergal” zamieścił na swoim profilu w mediach społecznościowych wizerunek Matki Boskiej, na którym ktoś postawił obutą stopę (fot. PAP/Adam Warżawa)

Skuteczne zażalenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie Adama D., „Nergala”, oskarżanego o profanację wizerunku Matki Boskiej. Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa, który zadecydował o umorzeniu postępowania przeciwko muzykowi.

„Sąd dopuścił się daleko idącego błędu”. Jest zażalenie prokuratury ws. „Nergala”

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała w piątek 10 września 2021 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego...

zobacz więcej

Kontrowersyjny muzyk zamieścił na swoim profilu w mediach społecznościowych wizerunek Matki Boskiej, na którym ktoś postawił obutą stopę. Sąd uznał, ze Darski „ostrzegł” użytkowników mediów, iż pewne treści na jego profilach mogą obrażać ich uczucia religijne. To wystarczyło, by wydać postanowienie o umorzeniu sprawy. Z postanowienia wynikało, że „to wierni, których uczucia religijne obraził znany wokalista, są sami sobie winni, gdyż obserwują jego profil w mediach społecznościowych”.

Decyzja ta była kontrowersyjna. Wcześniej ten sam sąd, w wyroku nakazowym, skazał „Nergala” na karę grzywny. W obecnej decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie, uchylono postanowienie Sądu Rejonowego. Stało się tak po skutecznym zażaleniu Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Zobacz także: Nergal z butem na obrazie Matki Boskiej. Szokująca decyzja sądu

„Klauzula informacyjna”


W ocenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie, czyniąc tego rodzaju ustalenia Sąd dopuścił się daleko idącego błędu w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia. Błędnym – zdaniem prokuratury – jest poczynione przez Sąd ustalenie, że przed zapoznaniem się z treścią przedmiotowego zdjęcia pokrzywdzeni musieli zapoznać się z „klauzulą informacyjną” dotyczącą możliwości znieważenia przedmiotu czci religijnej – przekazała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Odrębna zakładka


Przedmiotowa „klauzula” znajdowała się w odrębnej zakładce, która nie musiała być wyświetlona przed zapoznaniem się z treścią zdjęcia, zaś samo zdjęcie udostępnione było nie w zamkniętej grupie, do której dostęp byłby ograniczony, ale publicznie – informowała prokuratura.

„Należy podkreślić, że umieszczenie w miejscu twarzy Matki Bożej obutej stopy, w odbiorze społeczno-kulturowym, ma wybitnie znieważający charakter, wyrażający pogardę, do postaci znajdującej się na obrazie. Nie będzie miał tym samym w niniejszej sprawie miejsca kontratyp działalności artystycznej, albowiem, jak już wskazano, sposób prezentacji wskazanego obrazu ma charakter znieważający” – napisano w akcie oskarżenia, który cytuje portal wpolityce.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej