RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Izba Reprezentantów za budżetem. Bez nowych sankcji na Nord Stream 2

Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. Mikhail Metzel\TASS via Getty Images)
Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. Mikhail Metzel\TASS via Getty Images)

Izba Reprezentantów przegłosowała we wtorek w nocy czasu lokalnego projekt nowego budżetu obronnego (NDAA) bez poprawek nakładających nowe sankcje przeciwko Nord Stream 2 i pakietu sankcji przeciwko Rosji. Przyjęcie ustawy przez Senat spodziewane jest jeszcze w tym tygodniu.

Rozmowa Biden-Putin. Kreml żąda, by Ukraina pozostała poza NATO

Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca USA Joe Biden rozmawiali we wtorek sam na sam podczas wideokonferencji. Poruszono m.in. kwestię Ukrainy....

zobacz więcej

Uchwalony przez Izbę projekt zakłada wydatki obronne na poziomie 768 mld dolarów, o 25 mld dolarów więcej niż wnioskowała o to administracja prezydenta Joe Bidena.

Choć pierwotny projekt zawierał uchwalone jednogłośnie przez Izbę poprawki nakładające dodatkowe sankcje na Nord Stream 2, które odbierały prezydentowi prawo do odejścia od restrykcji, ostatecznie zostały one usunięte z projektu. Finalny projekt był wynikiem kompromisu zawartego w komisjach ds. sił zbrojnych obydwu izb po tym, jak pierwotny projekt utknął w Senacie w wyniku politycznego impasu.

Jak powiedziało PAP źródło w Kongresie, Republikanie chcieli nowych sankcji przeciwko gazociągowi, podczas gdy Demokraci opowiadali się za poprawką, która oprócz restrykcji na Nord Stream 2 zawierałaby szereg innych dotkliwych sankcji przeciwko Rosji - ale uruchomionych tylko w razie rosyjskiej inwazji. Ponieważ przedstawiciele obu partii nie mieli ni emóc dojść do porozumienia, ostatecznie żadna z poprawek nie znalazła się w projekcie. Choć politycy obydwu partii wyrazili niezadowolenie, ostatecznie projekt został przegłosowany przy przytłaczającym poparciu, stosunkiem głosów 363-70.

Dlaczego usunięto sankcje przeciwko NS2?


– Prawda jest taka, że wiele z tych sankcji już zostało przygotowanych przez administrację i są gotowe do uruchomienia w razie agresji Rosji, więc nie było to absolutnie konieczne – powiedział rozmówca PAP, obecny przy pracach nad projektem. Jak dodał, do usunięcia sankcji przeciwko NS2 przyczyniła się presja ze strony administracji Bidena oraz zapewnienia dla kongresmenów, że Niemcy zgodziły się zamrozić projekt gazociągu w razie rosyjskiej agresji.

Biden zapowiedział sankcje w razie rosyjskiej inwazji

– Prezydent USA Joe Biden ostrzegł prezydenta Rosji Władimira Putina, że jeśli dojdzie do nowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, to USA wprowadzą...

zobacz więcej

W projekcie NDAA znalazła się natomiast poprawka zwiększająca pomoc wojskową dla Ukrainy na poziomie 300 mln dolarów, z czego 75 mln ma być przeznaczone na zakup „śmiercionośnego” uzbrojenia.

Budżet zakłada również zwiększenie o ponad 30 proc. środków na siły USA w regionie Indo-Pacyfiku i o prawie 25 proc. nakładów na badania naukowe i rozwój nowych technologii, co według kongresmenów ma być kluczowe w kontekście rywalizacji z Chinami.

Pieniądze na badania dot. UFO


Projekt zawiera też środki na nowe badanie Pentagonu dotyczące „niewyjaśnionych zjawisk powietrznych”, czyli zjawisk, które wcześniej nazywano akronimem UFO. Opublikowany w czerwcu pierwszy w historii raport służb wywiadowczych na ten temat nie zawierał jasnych konkluzji. W budżecie znalazły się również fundusze na nową inicjatywę badającą przypadki tzw. „syndromu hawańskiego” oraz na raport dotyczący wojny w Afganistanie.

Według portalu Politico projekt jeszcze w tym tygodniu ma zostać przyjęty przez Senat i trafić na biurko prezydenta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej