RAPORT

Pogarda

Skandal w UE. Biedroń: To doprowadzi do potężnego kryzysu

Współprzewodniczący partii, szef frakcji Wiosna Nowej Lewicy Robert Biedroń (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Współprzewodniczący partii, szef frakcji Wiosna Nowej Lewicy Robert Biedroń (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Najnowsze

Popularne

– Doniesienia o korupcji i handlu wpływami wśród najwyższych europejskich urzędników przyjąłem z przerażeniem. Parlament Europejski będzie domagał się w tej sprawie wyjaśnień – przekazał PAP europoseł Robert Biedroń. Zdaniem francuskich mediów w proceder mieli być zamieszani m.in. sędziowie TSUE i politycy Europejskiej Partii Ludowej Donalda Tuska.

Szokujące doniesienia ws. handlu wpływami w UE. „Zagrożenie interesów budżetowych UE”

Jeżeli mamy do czynienia z konfliktem interesów, spotkaniami z lobbystami, wydatkowaniem środków niezgodnie z ich przeznaczeniem, mamy wprost do...

zobacz więcej

– Przyznam, że doniesienia o korupcji i handlu wpływami wśród najwyższych europejskich urzędników przyjąłem z przerażeniem, bo doprowadzą one do potężnego kryzysu wizerunkowego UE. A tego w tej chwili najmniej nam potrzeba – powiedział PAP europoseł Robert Biedroń.

– Nie może być tak, że w środku pandemii europejskie elity jedzą, piją, lulki palą, tańce, hulanki, swawola. Parlament Europejski będzie domagał w tej sprawie wyjaśnień, a jeżeli doniesienia „Libération” okażą się prawdziwe, z pewnością posypią się głowy – dodał.

Zobacz także ->  Korupcja i handel wpływami w UE. Dziennikarz śledczy: Unia to „państwo w państwie”

Francuski dziennik „Libération” w serii artykułów z dziennikarskiego śledztwa ujawnił handel wpływami i inne nieuczciwe praktyki, których mieli dopuszczać się sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), urzędnicy Komisji Europejskiej (KE) oraz politycy Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

Autor śledztwa Jean Quatremer powiedział, że 1/3 sędziów TSUE brała udział w polowaniach, kolacjach lub wycieczkach organizowanych przez lobbystów.

– To nieuczciwe praktyki, które osłabiają Unię Europejską – ocenia w komentarzu redakcyjnym.

Za co płacimy Tuskowi 30 tys. miesięcznie?

Donald Tusk zarobił do tej pory w UE ok. 9 mln zł. Europejska Partia Ludowa nie ujawnia jednak, ile miesięcznie inkasuje ich lider. Nieoficjalnie...

zobacz więcej

Francuska gazeta oskarżyła o korupcję i handel wpływami między innymi przewodniczącego TSUE sędziego Koena Lenaertsa oraz ważnych unijnych urzędników związanych z EPL.

Według gazety, w latach 2010-2018 politycy partii uczestniczyli w spotkaniach, które były nielegalnie finansowane z publicznych funduszy.

Zobacz także ->  Afera z udziałem sędziów TSUE i przedstawicieli KE oraz EPL. Francuski dziennik: Poważne oskarżenia

W takich spotkaniach brali udział m.in. były szef KE Jean-Claude Juncker, były wiceprzewodniczący KE Jyrki Katainen czy Johannes Hahn, obecny komisarz UE ds. budżetu i bliski współpracownik przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. Według dziennika, pod wpływem lobbystów ma znajdować się również obecny szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Do lobbowania i „urabiania” polityków unijnych miało dochodzić m.in. we francuskim zamku Chambord, słynącym z polowań organizowanych przez polityków i biznesmenów. „Libération” przekonuje również, że KE oraz władze kilku państw naciskały na Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych, aby nie prowadził śledztwa w tej sprawie.

ZOBACZ WIDEO:

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej