RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Afera korupcyjna w Warszawie. Artur W. i Sabri B. oskarżeni

Artur W. (fot. arch.PAP/Wojciech Olkuśnik)
Artur W. (fot. arch.PAP/Wojciech Olkuśnik)

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu burmistrzowi stołecznej dzielnicy Włochy Arturowi W. – potwierdza w rozmowie z portalem tvp.info rzeczniczka tej prokuratury Aleksandra Skrzyniarz. Oskarżenie obejmuje tez przedsiębiorcę Sabriego B., któremu śledczy zarzucają skorumpowanie samorządowca.

Nie tylko Artur W. Krewni aresztowanego burmistrza Włoch w warszawskim samorządzie

Członkowie najbliższej rodziny aresztowanego burmistrza Włoch pracują w stołecznym samorządzie – ujawnia poniedziałkowa „Gazeta Polska Codziennie”....

zobacz więcej

Pod koniec października 2019 roku Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu w Warszawie dwóch mężczyzn uwikłanych w korupcyjny proceder. Jednym z nich był Artur W., wówczas burmistrz warszawskiej dzielnicy Włochy. Został zatrzymany na gorącym uczynku tuż po przyjęciu 200 tys. zł łapówki.

Artur W. wziął pieniądze od przedsiębiorcy budowlanego Sabriego B. W zamian za łapówki miał wydawać korzystne dla biznesmena decyzje administracyjne. Prokuratora przedstawiła Arturowi W. zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w postaci 200 tys. zł w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

Obaj podejrzani zostali aresztowani na trzy miesiące. Areszt był kilkakrotnie przedłużany. W lipcu 2020 r. Sąd Okregowy w Warszawie zdecydował, że Sabri B. może opuścić areszt za poręczeniem majątkowym w wysokości 2 mln zł. Pod koniec września 2020 roku areszt opuścił Artur W.

Akt oskarżenia


29 listopada Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do Sądu Rejonowego w Pruszkowie akt oskarżenia przeciwko Arturowi W. oraz Sabriemu B. Jak informuje nas Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka stołecznej prokuratury, Artur W. oskarżony został o to, że „przyjął korzyść majątkową w postaci pieniędzy w kwocie 200 tys. zł w związku z pełnieniem funkcji burmistrza”.

„Artur W. lubił luksus. Z pensji burmistrza nie na wszystko mógł sobie pozwolić”

Miał nadwornego fotografa i lamborghini, lubił modne garnitury i włoskie buty. Przyjaźnił się z warszawskimi baronami PO, załatwiał sprawy w...

zobacz więcej

Sabriemu B. zarzucono wręczenie wskazanej korzyści majątkowej.

„Z ustaleń śledztwa wynika, że 28 października 2019 r. w Raszynie Artur W. przyjął od Sabriego B. korzyść majątkową w postaci gotówki w kwocie 200 tys. zł. Korzyść została wręczona dla zapewnienia przychylności burmistrza w załatwianiu decyzji administracyjnych procedowanych w Urzędzie Dzielnicy Włochy, a dotyczących warunków zabudowy nieruchomości położonych przy ul. Łopuszańskiej w Warszawie” – mówi.

Artur W. odmówił składania wyjaśnień i nie przyznał się do zarzutów. Sabri B. również się nie przyznał, złożył obszerne wyjaśnienia, które prokuratura w toku śledztwa weryfikowała. Czyny zarzucane ww. zagrożone są karą pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

Z aktu oskarżenia wynika, że kluczowe dla sprawy były działania operacyjne podjęte przez CBA. Mężczyźni spotkali się w Raszynie. Rozmawiali. Sabri B. wrzucił W. do samochodu biały pakunek przypominający torebkę foliową z pieniędzmi. W środku znajdowało się 200 tys. zł.

Po wszystkim W. pojechał na jedną z posesji w Raszynie i chciał ukryć pieniądze w garażu. Krótko później został zatrzymany. Sabri B. tłumaczył się śledczym, że to nie łapówka, tylko pożyczka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej