RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kobieta oszukana przez „lekarza z Jemenu”. Straciła 80 tys. zł

Rzekomy lekarz kilkukrotnie poprosił 48–latkę o dokonanie przelewów (fot. policja.pl)
Rzekomy lekarz kilkukrotnie poprosił 48–latkę o dokonanie przelewów (fot. policja.pl)

Blisko 80 tys. zł straciła 48–latka ze Szczytna oszukana przez poznanego za pośrednictwem mediów społecznościowych mężczyznę – poinformowała policja. Podawał się on za polskiego lekarza z Jemenu.

Para nastolatków pływała w morzu gdy zaatakował rekin. Co było dalej?

Dwoje nastolatków przeżyło atak rekina na południowo-wschodnim wybrzeżu Australii. Jak podały lokalne media, ofiary ataku, 15-letnia dziewczyna i...

zobacz więcej

Kobieta zgłosiła się na policję w Szczytnie, informując, że prawdopodobnie padła ofiarą oszusta. Jak relacjonowała, w marcu za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych nawiązał z nią kontakt nieznajomy mężczyzna. Twierdził, że jest polskim lekarzem, a obecnie pracuje w Jemenie na Półwyspie Arabskim.

„Przesyłał jej systematycznie zdjęcia, zarówno prywatne, jak i związane z wykonywanym zawodem. Po jakimś czasie miał on wyznać kobiecie miłość i zadeklarować chęć zakupu domu, żeby osiedlić się na stałe jak najbliżej jej miejsca zamieszkania” – podała policja.

Od tego czasu rzekomy lekarz kilkukrotnie poprosił 48–latkę o dokonanie przelewów na wskazane przez niego konta. Pieniądze miały być przeznaczone na paczkę do kobiety; do tej pory do niej nie dotarła. Pokrzywdzona dokonała tych przelewów, w wyniku czego straciła blisko 80 tys. zł.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności przy zawieraniu znajomości przez internet. Oszuści wyłudzają pieniądze m.in. od osób przypadkowo poznanych na portalach społecznościowych i randkowych, stosując techniki wpływu i manipulacji. Zdobywają ich zaufanie przez regularny kontakt i przedstawienie fałszywych historii ze swojego życia, a następnie proszą o pomoc finansową, np. na pokrycie kosztów przesyłki paczki z pieniędzmi do Polski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej