RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ozdoba: Będą wyższe kary za niszczenie środowiska

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba (fot. arch.PAP/Rafał Guz)
Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba (fot. arch.PAP/Rafał Guz)

Wprowadzenie gigantycznych kar za nielegalny import do Polski odpadów niebezpiecznych, zapowiedział we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Wyższe kary – do 5 tys. zł – mają być też wprowadzone za zaśmiecanie miejsc publicznych, pól i lasów. – Koniec z łagodnymi karami dla niszczących środowisko – ogłosił minister.

GIOŚ: Nawet 25 lat więzienia za „zbrodnię środowiskową”

Jeżeli skutkiem przestępstwa przeciwko środowisku, np. po porzuceniu odpadów niebezpiecznych, będzie śmierć człowieka, taki czyn może być uznany za...

zobacz więcej

Według wiceministra główna zmiana w tym zakresie ma dotyczyć dużych firm, bo jest problem ze ściągalnością kar od tych podmiotów. Dlatego w nowelizacji Kodeksu karnego zaproponowano zwiększoną odpowiedzialność za nielegalny import do Polski odpadów niebezpiecznych. Poza podwyższeniem kar wprowadzona ma być zwiększona „obligatoryjna nawiązka na rzecz Funduszu Ochrony Środowiska”.

Wiceminister podkreślił, że dziś koszty „unieszkodliwienia odpadów w niektórych miejscach przekraczają dziesiątki i setki milionów złotych”.

– W skali kraju są to miliardy, a przestępcy środowiskowi przez 10 lat wpłacili z tytułu nawiązek na rzecz Funduszu Ochrony Środowiska milion złotych. To jest śmiech na sali, czas już skończyć z tą patologią. Teraz nawiązka będzie gigantyczna, bo wyniesie aż do 10 mln zł – dodał.

Mówiąc o kodeksie wykroczeń poinformował, że za zaśmiecanie miejsc publicznych, pól i lasów kara ma zostać zwiększona z 500 zł do 5 tys. zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej