RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Premier Morawiecki spotka się z premierem Włoch

Mario Draghi i Mateusz Morawiecki (fot. arch.PAP/ EPA/LUIS VIEIRA)
Mario Draghi i Mateusz Morawiecki (fot. arch.PAP/ EPA/LUIS VIEIRA)

W czwartek premier Mateusz Morawiecki spotka się w Rzymie z premierem Włoch Mario Draghim. Głównym tematem rozmów będą zagrożenia geopolityczne oraz sytuacja na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej – poinformował rzecznik prasowy rządu Piotr Müller. Jak zaznaczył, to kolejna wizyta w ramach spotkań premiera z europejskimi przywódcami.

Jaki kształt UE? Premier: To jest moment zwrotny w historii

To jest moment zwrotny w historii Unii Europejskiej, instytucje unijne powinny wrócić do czasów, kiedy panami traktatów były państwa członkowskie;...

zobacz więcej

Morawiecki i Draghi poruszą też kwestie bilateralne – w tym dotyczące obecności włoskich firm w Polsce. Jak wskazał w komunikacie rzecznik rządu, „głównym tematem będą zagrożenia geopolityczne oraz sytuacja na wschodniej granicy Unii Europejskiej”.

W połowie listopada premier Włoch, odnosząc się m.in. do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, określił, że migranci są wykorzystywani do celów politycznych. Wskazał przy tym na Alaksandra Łukaszenkę. – Użycie migrantów stało się narzędziem, powiedzmy grzecznie, polityki zagranicznej – powiedział Mario Draghi w Rzymie.

Działania hybrydowe na granicy UE


Piotr Müller przypomniał, że „od czerwca 2021 r. na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej mamy do czynienia z hybrydowymi atakami, za którymi stoi reżim Aleksandra Łukaszenki”. „To zorganizowana akcja, którą kontrolują i nadzorują białoruskie służby. Jednocześnie to największa od 30 lat próba destabilizacji całej Unii Europejskiej” – ocenił. Jak podkreślił rzecznik rządu, „Polska nie ulega szantażowi i robi wszystko, żeby bronić granic Wspólnoty oraz NATO. Podejmujemy solidarne działania z naszymi sojusznikami, aby odpowiedzieć na presję ze strony wschodniego sąsiada”.

Premier Morawiecki spotka się z klubami i kołami parlamentarnymi

Sytuacja geopolityczna jest niezwykle trudna, w związku z tymi zagrożeniami o godz. 15 odbędzie się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z...

zobacz więcej

Według Müllera jedynie międzynarodowa solidarność może zatrzymać zagrożenia płynące ze wschodu. „Kryzys międzynarodowy wywołany przez działania Aleksandra Łukaszenki powoduje, że sytuacja geopolityczna jest bardzo poważna i wymaga licznych działań oraz zabiegów dyplomatycznych ze strony polskiego rządu. Dlatego premier Mateusz Morawiecki kontynuuje spotkania i rozmowy z liderami społeczności międzynarodowej” – wyjaśniał.

W komunikacie rzecznik rządu przypomniał też, że „do tej pory premier spotkał się już m.in. z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. W ostatnich dniach odbył rozmowę telefoniczną z premierem Norwegii”.

Morawiecki o migrantach wykorzystywanych przez reżim białoruski rozmawiał także z premierami Iraku i Regionalnego Rządu Kurdystanu. „Dotychczasowe akcje dyplomatyczne podjęte przez Polskę zostały zwieńczone sukcesem – już dzisiaj dociera dużo mniej migrantów do Białorusi” – zauważył Müller.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Szef polskiego rządu spotkał się też niedawno z Avril Haines, dyrektor Wywiadu Narodowego USA. „Uzgodnili, że niezbędna jest bliska współpraca w zakresie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO” – czytamy w komunikacie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej