RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szwecja: kompromitujące zdjęcia nowej minister

Ida Karkiainen (fot. FB/Socialdemokraterna i Norrbotten, tt/@Expressen)
Ida Karkiainen (fot. FB/Socialdemokraterna i Norrbotten, tt/@Expressen)

Szwedzkie media opublikowały zdjęcie z młodości nowo powołanej minister administracji publicznej Idy Karkiainen, na którym hailuje. Premier Szwecji Magdalena Andersson oświadczyła, że do polityk wciąż ma zaufanie.

Posłowie Konfederacji hajlowali. „To tylko podniesienie ręki pod jakimś kątem”

Wygłupialiśmy się na zlocie wolnościowej młodzieżówki. Wiadomo, że możemy sobie pozwolić na takie żarty, jak nikt inny. To prześmiewcze zdjęcie....

zobacz więcej

Mająca dziś 33 lata Karkiainen najpierw tłumaczyła, że nie pamięta, aby wykonywała gest pozdrawiający Hitlera, a następnie przekonywała, że miała wówczas 15-16 lat i jedynie ironizowała. Tabloid „Expressen” podał, że minister jest także związana z muzykiem z metalowego zespołu Raubtier, powiązanego ze środowiskiem prawicowych ekstremistów.

Pytana o zdjęcie premier Andersson potępiła zachowanie swojej podwładnej. – Gest ten świadczy nie tylko o ignorancji historycznej, ale jest też skrajnie niestosowany. Jestem pewna, że nie odzwierciedla wyznawanych przez nią wartości – stwierdziła.

Publikacja fotografii wywołała w Szwecji debatę, na ile zdjęcia z młodości, wykonane podczas prywatnej imprezy, powinny mieć wpływ na karierę polityka. Część z publicystów uważa, że od teraz rządzącej socjaldemokracji trudniej będzie krytykować posądzaną o związki z nacjonalistami partię Szwedzcy Demokraci. Ugrupowanie to zapowiedziało niedawno wydanie białej księgi na temat swoich korzeni.

Hailująca w przeszłości minister to niejedyny problem powołanej na premiera pod koniec listopada Andersson. Media podały, że nowa minister klimatu i środowiska Annika Strandhael jest ścigana przez komornika za niezapłacenie kilku rachunków, w tym za usługę napełniania basenu. Polityk tłumaczyła, że zaległości narosły w trudnym dla niej pod względem psychicznym okresie po śmierci męża. Zapewniła, że długi zostaną spłacone.

Inny kłopot w szwedzkim rządzie, to sprawa oskarżenia przez partyjną koleżankę o molestowanie seksualne ministra infrastruktury Tomasa Enerotha. Do niewłaściwego zachowania polityka miało dojść w hotelowym pokoju po kongresie socjaldemokratów na początku listopada w Goeteborgu. Prokurator jednak umorzył śledztwo w tej sprawie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej