RAPORT

Wojna na Ukrainie

Grodzki straci immunitet? PO: Wniosek będzie jeszcze raz rozpatrzony

Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Senat wciąż odrzuca wnioski prokuratury o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej marszałka Tomasza Grodzkiego. Teraz o sprawę został zapytany jeden z czołowych polityków Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann. – Kiedy były takie sprawy związane ze mną, natychmiast zrzekłem się immunitetu – skomentował.

Dobre wiadomości dla milionów kierowców. Minister Adamczyk: Wyjątkowa sytuacja

Od poniedziałku można już korzystać z nowych 30 km drogi ekspresowej S19 Via Carpatia, a za chwilę gotowe będą jej kolejne fragmenty. – To końcowy...

zobacz więcej

– Czy europejskim standardem jest to, że marszałek Senatu Tomasz Grodzki nie będzie odpowiadał przed sądem? – zapytał w porannej rozmowie z środę dziennikarz RMF FM.

Podkreślił, że stanie się tak nawet nie decyzją Senatu, gdzie opozycja ma większość, ale decyzją wicemarszałka Bogdana Borusewicza z Platformy Obywatelskiej, czyli kolegi Grodzkiego. Uznano bowiem, że Izba Wyższa nie podda nawet pod głosowanie wniosku prokuraury o pozbawienie marszałka immunitetu.

– Wicemarszałek Borusewicz po sprawdzeniu i analizach prawnych tego wniosku, który był wnioskiem niepełnym, odesłał go do poprawienia do prokuratury i tyle – stwierdził Sławomir Neumann.

Zobacz także:   Immunitet Grodzkiego. Senator PSL: To zawsze dobrze robi [WIDEO]

Prowadzący rozmowę dziennikarz przytoczył więc zdanie śledczych w tej sprawie. Podkreślali oni, że „decyzja o pozostawieniu bez rozpoznania wniosku o uchylenie immunitetu Tomaszowi Grodzkiemu jest bezpodstawna, ma na celu blokowanie procedury, jest kolejnym dowodem sabotowania prokuratorskiego postępowania przez Senat”.

Wskazywano też, że wnioski prokuratury dotyczące innych parlamentarzystów i kierowane do Sejmu i Senatu w analogicznej formie nie były do tej pory kwestionowane.

Teraz wniosek będzie jeszcze raz rozpatrzony przez analizę prawną. Może raz napiszą dobrze – stwierdził Sławomir Neumann. – Wtedy będzie głosowany – zapewnił.

O co chodzi w aferze na szczytach UE? Proste wytłumaczenie [WIDEO]

Mijają kolejne dni od ujawnienia przez francuski dziennik „Liberation” wyników śledztwa dotyczącego afery na szczytach TSUE, Europejskiego...

zobacz więcej

Neumann: Ja natychmiast się zrzekłem


Dziennikarz RMF FM zapytał, czy nie łatwiej byłoby gdyby Grodzki zrzekł się immunitetu i odpowiadał przed wymiarem sprawiedliwości tak samo, jak wszyscy Polacy.

– Każdy decyduje sam. Kiedy były takie sprawy związane ze mną, natychmiast zrzekłem się immunitetu, bo uważam, że to jest sprawa oczywista – przyznał Neumann.

Zobacz także:   List z groźbami śmierci i materiał wybuchowy dla marszałka Grodzkiego

Bronił jednak postawy kolegi z PO twierdząc, że marszałek Senatu ma prawo do własnej strategii. – To jego wybór – stwierdził.

O złożeniu wniosku o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej marszałka Senatu prokuratura informowała już 22 marca. Wniosek dotyczy „podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich w czasie, gdy Tomasz Grodzki był dyrektorem szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatorem tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej