RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosyjski SN rozpatruje skargę na utajnianie danych funkcjonariuszy NKWD

Próby rozmywania pamięci o sowieckich zbrodniach w Rosji (fot.  ITAR-TASS/Getty)
Próby rozmywania pamięci o sowieckich zbrodniach w Rosji (fot. ITAR-TASS/Getty)

Rosyjski Sąd Najwyższy rozpatruje skargę w sprawie utajniania archiwalnych danych funkcjonariuszy NKWD. W ocenie niezależnych historyków w Rosji można zaobserwować tendencję do utrudniania dostępu do historycznych materiałów. Jednocześnie coraz częściej podejmowane są próby rozmywania pamięci o sowieckich zbrodniach, w tym o zbrodni katyńskiej. Historycy rosyjskiego Memoriału zwracają uwagę, że w ostatnim okresie w Rosji nasiliły się próby zafałszowania historii.

Sąd w Moskwie odrzucił skargę ws. demontażu tablic katyńskich. Ambasador RP komentuje

Sąd kasacyjny w Moskwie odrzucił skargę stowarzyszenia „Memoriał” w sprawie demontażu tablic katyńskich – poinformował adwokat Władimir Triegubow....

zobacz więcej

Samo stowarzyszenie, które bada stalinowskie zbrodnie, również dotknęły represje. Najpierw uznano je za „zagranicznego agenta”, a w listopadzie prokuratura złożyła wniosek o jego likwidację.

Szef sekcji polskiej stowarzyszenia Memoriał Aleksandr Gurianow nie wyklucza, że działania osób próbujących negować historię sowieckich zbrodni, w tym odpowiedzialność Józefa Stalina i kierownictwa ZSRR za zbrodnię katyńską są inspirowane przez władze Rosji.

– Myślę, że to jest w ogólnym trendzie tendencji do spychania w niepamięć wiedzy, że te zbrodnie miały miejsce – podkreśla rosyjski historyk.

Inny z historyków Memoriału, Nikita Pietrow, zwraca uwagę, że we współczesnej Rosji historia jest wykorzystywana jako narzędzie w polityce wewnętrznej i zagranicznej. W ocenie Pietrowa rosyjskie władze chcą wymazać z pamięci wiedzę o stalinowskich zbrodniach i jednocześnie wybielić wizerunek Związku Radzieckiego.

– Sowiecka propaganda posługiwała się kłamstwami, a współczesna zniekształca historię, próbując zdjąć odpowiedzialność z katów i przełożyć ją na ofiary – dodaje rosyjski badacz stalinowskich zbrodni.

Zobacz także: Sąd w Twerze zajmie się sprawą demontażu katyńskich tablic


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej