RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rozmowa Bidena z Putinem. Szynkowski vel Sęk: Nie dostrzegam pozytywnych efektów

Po rozmowie prezydentów USA Joego Bidena i Rosji Władimira Putina nie dostrzegam póki co efektów pozytywnych z naszego punktu widzenia – powiedział w programie „#Jedziemy” w TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Zaskakująca decyzja ws. NS2. „Rosyjskie czołgi będą mogły wjechać na Ukrainę” [WIDEO]

Gdy prezydent Joe Biden rozmawiał z Władimirem Putinem, z ustawy obronnej USA zniknęły zapisy dotyczące sankcji na Nord Stream 2, współpracowników...

zobacz więcej

Szynkowski vel Sęk był pytany o ocenę wtorkowej rozmowy Putin – Biden, a zwłaszcza wypowiedzi Bidena, że Rosja nie może atakować Ukrainy, jeśli chce uruchomić Nord Stream 2.

– To znana taktyka z przeszłości Federacji Rosyjskiej i Władimira Putina, aby dokonywać eskalacji i później ewentualne wycofanie się z tej eskalacji warunkować pójściem na pewne ustępstwa. Wtedy, kiedy wszyscy oddychają z ulgą, Federacja Rosyjska jest dwa, trzy kroki do przodu – przekonywał.

Nie ma tutaj miejsca, aby ograniczać się jedynie do rozmów. Dialog jest ważny, ma swoje znaczenie, ale nie może zastępować realnych działań – podkreślał.

– Po tym spotkaniu nie dostrzegam póki co efektów pozytywnych z naszego punktu widzenia – dodał Szynkowski vel Sęk.

Biden zapowiedział sankcje w razie rosyjskiej inwazji

– Prezydent USA Joe Biden ostrzegł prezydenta Rosji Władimira Putina, że jeśli dojdzie do nowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, to USA wprowadzą...

zobacz więcej

– Stąd Polska nie ogląda się tylko na te rozmowy, ale rozwija np. własne siły zbrojne – mówił Szynkowski vel Sęk.

– Oczywiście polegamy też w jakiejś mierze na sojuszach, te sojusze są bardzo ważne, natomiast musimy wzmacniać własny potencjał i prowadzić własną ofensywę dyplomatyczną, co robi pan premier Morawiecki, jeżdżąc m.in. po Europie – przekonywał wiceszef MSZ.

– Zwracam uwagę, że ta ofensywa pana premiera Morawieckiego uruchomiła później w praktyce ofensywę kolejnych osób - sekretarza generalnego NATO, przewodniczącej Komisji Europejskiej – dodał.

Wtorkowa wideokonferencja Joego Bidena i Władimira Putina trwała dwie godziny – poinformowały media. „Prezydent USA ostrzegł, że Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy odpowiedzą silnymi sankcjami i innymi środkami na rosyjską militarną eskalację na Ukrainie” – poinformował Biały Dom.

„Putin powiedział, że Rosja jest zainteresowana uzyskaniem gwarancji wykluczających rozszerzenie NATO na wschód i rozmieszczenia systemów ofensywnych w sąsiadujących z nią krajach” – podał Kreml.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej