RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Nowa seria w TVP o terytorialsach

„Zawsze gotowi, zawsze blisko” – to motto Wojsk Obrony Terytorialnej oraz tytuł nowej serii w TVP Dokument. Dwa premierowe odcinki będzie można obejrzeć już w czwartek o godz. 20:10.

„Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Tysiące ciągną do wojska

Zainteresowanie kampanią „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” przerosło oczekiwania, zgłosiło się ponad 15,5 tys. chętnych do służby w wojsku –...

zobacz więcej

Telewizyjny cykl dokumentalny pt. „Zawsze gotowi, zawsze blisko” przedstawia losy żołnierzy i kandydatów na żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej – komponentu Wojska Polskiego. Terytorialsów wyróżnia specyfika ich pracy ze względu na służbę w lokalnej jednostce oraz jednoczesne prowadzenie codziennego życia.

Nowa seria TVP Dokument pokazuje terytorialsów podczas ich służby w batalionach WOT, na ćwiczeniach na poligonie, szkoleniach, akcjach służących pomocą lokalnym społecznościom podczas sytuacji awaryjnych (powódź, pożar, działania sanitarne związane z COVID-19), a także ich codzienne życie, działalność zawodową, życie rodzinne.

W ostatnich miesiącach żołnierze WOT wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej w obronie polsko-białoruskiej granicy. Pomagają samorządom w ochronie systemów informatycznych, patrolują miejscowości w pasie przygranicznym. Wspierają także mieszkańców.

Emisja dwóch odcinków serialu w czwartki o godz. 20:10 w TVP Dokument.

– Maksyma terytorialsów to: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Ale chcę podkreślić, że to jest maksyma wszystkich żołnierzy Wojska Polskiego, bo właśnie tacy są polscy żołnierze. Są zawsze gotowi do niesienia pomocy. Są zawsze blisko, są z pomocą zawsze tam, gdzie jest ona potrzebna – powiedział w lipcu 2020 roku Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w trakcie wizyty na Podkarpaciu.

Zobacz także: Prezydent na przysiędze żołnierzy WOT


Spotkał się on wtedy w Hucie Brzuskiej oraz Hadlach Szklarskich z żołnierzami, którzy pomagali mieszkańcom tych regionów w odbudowie zniszczonej z powodu ulew dróg i mostów. Prace prowadzili wówczas żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 16 Batalionu Saperów z Niska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej