RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Samochody z drugiej ręki drożeją w szalonym tempie

Import używanych samochodów (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)
Import używanych samochodów (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)

Najnowsze

Popularne

Samochody z drugiej ręki drożeją w szalonym tempie mimo rosnącego importu. Właśnie padł kolejny rekord – ceny i wieku – pisze środowy „Puls Biznesu”.

Większość sprowadzonych do Polski aut ma ponad 10 lat

W pierwszych 11 miesiącach tego roku do Polski sprowadzono prawie 865 tys. używanych samochodów osobowych, czyli o 6,9 proc. rdr więcej – podał...

zobacz więcej

W listopadzie w Polsce zarejestrowano ponad 73,3 tys. używanych aut z zagranicy. To o 15,4 proc. więcej niż rok temu i niewiele mniej (-3,2 proc.) niż w 2019 r. Od stycznia do końca listopada do naszego kraju wjechało niespełna 869,7 tys. używanych aut, czyli o 12 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r.” – informuje „Puls Biznesu”.

Choć w ostatnich miesiącach import wyraźnie przyspiesza, na rynku cały czas jest spora luka podażowa. „Od początku roku do Polski wjechało o 7 proc. mniej używanych aut niż w analogicznym okresie przedpandemicznego 2019 r.” – czytamy.

Używane auta szybko drożeją


Ta nierównowaga odbija się na rynku w dwojaki sposób: rośnie wiek sprowadzanych samochodów i ceny używanych aut.

„Kłopoty z dostępnością nowych pojazdów zniechęcają właścicieli do pozbywania się dotychczas użytkowanych. Średnia wieku sprowadzanych do Polski w tym roku aut wynosi już 12 lat i 5 miesięcy, a w przypadku samochodów z silnikami benzynowymi (52,8 proc. importu) jest jeszcze wyższa – wynosi 13 lat i 6 miesięcy. „PB” zaznacza, że na rynku motoryzacyjnym obserwowany jest także wzrost cen. „W listopadzie padł rekord – mediana wyniosła 22,5 tys. zł, o 3,5 tys. zł więcej niż rok temu” – czytamy.

Zobacz także: Polacy jeszcze chętniej sprowadzają używane auta


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej