RAPORT

Pogarda

Dobre wiadomości dla milionów kierowców. Minister Adamczyk: Wyjątkowa sytuacja

Via Carpatia coraz dłuższa. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk komentuje (fot. GDDKiA, PAP/Darek Delmanowicz)
Via Carpatia coraz dłuższa. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk komentuje (fot. GDDKiA, PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

Od poniedziałku można już korzystać z nowych 30 km drogi ekspresowej S19 Via Carpatia, a za chwilę gotowe będą jej kolejne fragmenty. – To końcowy etap realizacji wielu odcinków, więc w grudniu na szlaku Via Carpatia jest dużo otwarć – zapowiada minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W rozmowie z portalem tvp.info zdradza, że niewiele brakuje, by gotowa była cała trasa Lublin–Rzeszów. Przekonuje, że mimo epidemii i inflacji, nie czekają nas scenariusze jak w Niemczech, Francji czy Portugalii, gdzie przerywano budowy. – Termin 2024/25 dla Rzeszów–Białystok również jest aktualny – zapewnia.

Kierowcy mogą korzystać z kolejnego fragmentu Via Carpatii

Kierowcy mogą już korzystać z prawie 30 kilometrów drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu. W poniedziałek oddane zostały do ruchu trzy odcinki – od...

zobacz więcej

Na początku tego tygodnia do użytku oddane zostały trzy odcinki drogi Via Carpatia – od węzła Rudnik nad Sanem do węzła Łowisko – ale jeszcze w tym roku mamy pojechać kolejnymi fragmentami tej trasy. Plany są więc bardzo ambitne.

Pojawiają się jednak pytania, czy przez kolejne fale koronawirusa i zawirowania gospodarcze, napięty harmonogram nie ulegnie zmianie.

– Jesteśmy pewni, że przedsiębiorstwa realizujące inwestycje drogowe i kolejowe w Polsce po raz kolejny bardzo pozytywnie odpowiedzą na wyzwania związane z koronawirusem. Przypomnę, że w ubiegłym roku w szczycie COVID-19, nie zatrzymały prac budowlanych – zaznacza w rozmowie z portalem tvp.info minister infrastruktury.

Zobacz także:   Nowy odcinek drogi ekspresowej S7. Prezydent: Ulga dla mieszkańców regionu

Andrzej Adamczyk dodaje, że aby odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców, ale również ochronić pracowników tego sektora gospodarki, projekty były realizowane zgodnie z planem.

– Inaczej było niestety w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Niemczech czy Austrii. Tam faktycznie zamykano budowy. Ale nasi przedsiębiorcy i firmy budowlane realizujące inwestycje w Polsce prowadziły je bez zarzutu. Trzeba pamiętać, że rząd podjął odważną decyzję, by budowy były realizowane, a lockdown ich nie dotknął. Dziś też jestem pewien, że COVID-19 nie przeszkodzi naszym projektom – zaznacza.

Adamczyk: Na pewno będziemy mieli większość w Sejmie

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk jest przekonany, że PiS nie będzie miał problemu z tym, aby większością głosów przyjmować kolejne projekty...

zobacz więcej

Jak mówi minister, ie w realizacji są wszystkie odcinki od Białegostoku na południe – do granicy z województwem mazowieckim. Kończony jest fragment drogi między Lublinem a Rzeszowem, a w realizacji i przetargach są odcinki na północ od Lublina (do skrzyżowania z autostradą A2). Trasa Rzeszów–Białystok ma być gotowa na przełomie 2024 i 2025 r., a termin o rok późniejszy to realny scenariusz dla drogi między Rzeszowem a Barwinkiem (miejscowością przy granicy ze Słowacją).

Zobacz także:  Wielkie inwestycje komunikacyjne w Polsce. Zobacz WIDEO

– Dla niektórych mieszkańców mogą to być odległe terminy, ale już niedługo czeka nas wiele ważnych wydarzeń. Planujemy otwarcie nowoczesnych i potrzebnych dróg ekspresowych. Kolejne dziesiątki kilometrów czekają na oddanie do użytku. Mam nadzieję, że mimo trudnych warunków zimowych jeszcze w tym roku będą bardzo ważne informacje ws. Via Carpatia, ale też dotyczące autostrady A1, południowej obwodnicy Warszawy i szlaki Via Baltica, czyli drogi ekspresowej S61 biegnącej w kierunku granicy z Litwą – relacjonuje minister.

Jeszcze tylko oprawy oświetleniowe i…


Szefa resortu infrastruktury pytamy, dlaczego tak wiele dobrych informacji dla kierowców pojawia się akurat teraz.

Za co płacimy Tuskowi 30 tys. miesięcznie?

Donald Tusk zarobił do tej pory w UE ok. 9 mln zł. Europejska Partia Ludowa nie ujawnia jednak, ile miesięcznie inkasuje ich lider. Nieoficjalnie...

zobacz więcej

Polityk PiS tłumaczy, że w grudniu w szlaku Via Carpatia faktycznie jest „wyjątkowo dużo otwarć”. Sytuacja wygląda w ten sposób, bo taki jest harmonogram prac, a część projektów udało się przyspieszyć.

– Ogłoszenia o przetargach na kolejne odcinki, a następnie ich rozstrzygnięcia i symboliczne wbicia łopaty następowały jedne po drugich. Dzisiaj mamy taki moment, że oddajemy kierowcom kolejne odcinki. Między Lublinem a Rzeszowem, gdyby nie liczyć odcinka, który prowadzi nad Sanem i wymaga dokończenia przeprawy mostowej, to można by powiedzieć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że jeszcze w tym roku można będzie przejechać z Lublina do Rzeszowa – przekonuje.

– Nie wiem, jak warunki pogodowe pozwolą oddać do użytkowania poszczególne odcinki, ale mogę zdradzić, że na jednym z nich brakuje opraw oświetleniowych na lampy uliczne i gdyby się one pojawiły wraz z instalacją zasilającą, to kolejne 20 km trasy Via Carpatia zostanie za chwilę ukończone – dodaje.

Wideo – zobacz, jak Via Carpatia wygląda z lotu ptakaKto finansuje: Unia czy Polska?


Zdjęcia i filmy nowych dróg, którymi ministerstwo infrastruktury chwali się w internecie, budzą duże emocje wśród internautów. Jedni cieszą się z ukończenia wyczekiwanych tras, ale inni przekonują, że „S19 powstaje tylko dzięki środkom z Unii Europejskiej, a PiS nie powinno sobie przypisywać zasług” urzędników z Brukseli.

Jest data otwarcia pierwszej stacji tankowania wodoru w Polsce

Polski Koncern Naftowy Orlen planuje otwarcie pierwszej w Polsce stacji tankowania pojazdów wodorem w marcu lub kwietniu przyszłego roku –...

zobacz więcej

Komentując te spory minister Adamczyk przypomina, że Prawo i Sprawiedliwość zapewniło finansowanie budowy szlaku Via Carpatia w 2017 r.

– Ówczesny minister finansów, a dziś premier Mateusz Morawiecki potwierdził możliwość finansowania inwestycji z Krajowego Funduszu Drogowego. Rząd kierowany przez premier Beatę Szydło zdecydował, że jesteśmy w stanie sfinansować budowę w stu procentach. Skierowaliśmy na ten cel ok. 30 mld zł – mówi szef resortu infrastruktury.

Adamczyk przekonuje, że otrzymanie środków europejskich pozwoliłoby na wybudowanie kolejnych dróg w innych regionach kraju, ponieważ oznaczać to będzie oszczędności w Krajowym Funduszu Drogowym.

Zobacz także ->  Prezydent: Via Carpatia przyniesie epokowe zmiany, jeśli chodzi o komunikację

– Rzeczywiście są podpisane umowy o dofinansowanie niektórych odcinków tej drogi i mam nadzieję, że zostanie ono przyznane, ale jesteśmy gotowi do finansowania tej inwestycji ze swoich środków – tłumaczy Adamczyk.

– Bez zapewnienia przez polski rząd finansowania tej inwestycji nie byłoby tak, jak zapewniają wykonawcy: że za około rok do półtora uruchomiona zostanie nowa tarcza TBM, która będzie wierciła tunel na południe od Rzeszowa na budowanej Via Carpatii w kierunku południowej granicy państwa. Nie mielibyśmy sytuacji, w której kolejni wykonawcy będą przejmowali place budów na następnych odcinkach między Lublinem a Białymstokiem – dodaje.

Karczewski stanowczo o obowiązkowych szczepieniach. Mówi, co się dzieje w szpitalach

Od 1 marca w Polsce ma wejść w życie obowiązek szczepień dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. – Jedni będą uważali, że to za późno, a inni...

zobacz więcej

Polski odcinek trasy Via Carpatia


Przypomnijmy, że 6 grudnia 2021 roku udostępnione do ruchu zostały trzy odcinki drogi ekspresowej S19: Rudnik nad Sanem – Nisko o długości 6,4 km, Nisko – Jeżowe o długości 11,5 km oraz Jeżowe – Łowisko o długości 10,3 km. Tym samym na Podkarpaciu kierowcy mogą już korzystać z prawie 68 km drogowego szlaku Via Carpatia.

Cała droga ekspresowa S19 jest polską częścią ważnego międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. Trasa Via Carpatii przebiega przez Grecję, Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację, Polskę i Litwę. Polska część będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.

Zobacz także ->  Zobacz, jak w rok zmieniła się Via Carpatia. Zdjęcia robią wrażenie

W Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) zabezpieczone zostały fundusze na całość realizacji drogi ekspresowej S19.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej