RAPORT

Tusk kontra Tusk

Szokujące doniesienia ws. handlu wpływami w UE. „Zagrożenie interesów budżetowych UE”

Jeżeli mamy do czynienia z konfliktem interesów, spotkaniami z lobbystami, wydatkowaniem środków niezgodnie z ich przeznaczeniem, mamy wprost do czynienia z zagrożeniem interesów budżetowych UE – komentował w programie „#Jedziemy” aferę korupcyjną w instytucjach unijnych wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Międzynarodowa afera w szeregach Tuska. Mularczyk: To dotyczy jego przyjaciół

Prezes TSUE i niektórzy sędziowie mieli za publiczne pieniądze spotykać się na specjalnie organizowanych polowaniach z lobbystami i prominentnymi...

zobacz więcej

Szynkowski vel Sęk był pytany o to, dlaczego jest medialna cisza wokół afery w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej i handlu wpływami w innych instytucjach UE.

Polityk wyraził nadzieję, że ta sprawa zostanie dogłębnie wyjaśniona. – Jeżeli chcemy mówić o tym, że UE i jej instytucje chcą zachować jakąkolwiek wiarygodność – komentował.

Zdaniem dyplomaty „jeżeli mamy do czynienia z konfliktem interesów, spotkaniami z lobbystami, wydatkowaniem środków niezgodnie z ich przeznaczeniem, mamy wprost do czynienia z zagrożeniem interesów budżetowych UE”.

– Należy tych wszystkich, którzy tak głośno mówili o tym, że np. reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce może zagrażać tym interesom, zapytać, czy będą się domagali w tej sprawie uruchomienia mechanizmów warunkujących dalsze funkcjonowanie TSUE od wyjaśnienia tej sprawy – dodał.

Afera z udziałem sędziów TSUE i przedstawicieli KE oraz EPL. Francuski dziennik: Poważne oskarżenia

Francuski dziennik „Libération” pisze o skandalu finansowym w instytucjach Unii Europejskiej, z udziałem polityków Europejskiej Partii Ludowej. W...

zobacz więcej

Zwracał przy tym uwagę, że instytucje europejskie „nie są ciałem samym w sobie”. – One podlegają kontroli państw członkowskich – przypomniał.

Pytany o to, jak skomentuje doniesienia, że w wątpliwych spotkaniach brała udział 1/3 sędziów TSUE odparł, że „to bardzo duża skala”. – Czekamy na dalsze ustalenia i wyjaśnienia udzielane polskim europarlamentarzystom – dodał.

Pytany, czy prezes TSUE, który pojawia się w tych publikacjach, powinien się zawiesić i wyłączyć z pracy w Trybunale, Szynkowski vel Sęk odparł: „Jeżeli nie ma szybkiej odpowiedzi, że te zarzuty są w oczywisty sposób nieprawdziwe, a takiej odpowiedzi nie słyszałem, do czasu wyjaśnienia sprawy trudno uznać, żeby taka osoba mogła w sposób wiarygodny w imieniu instytucji UE funkcjonować”.

Afera w TSUE


Francuski dziennik „Liberation” w serii artykułów z dziennikarskiego śledztwa ujawnił handel wpływami i inne nieuczciwe praktyki, których mieli dopuszczać się sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, urzędnicy Komisji Europejskiej oraz politycy Europejskiej Partii Ludowej. „To nieuczciwe praktyki, które osłabiają Unię Europejską” – ocenia w komentarzu redakcyjnym „Liberation”.

Dziennik oskarżył przewodniczącego Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Klausa-Heinera Lehna o defraudację środków publicznych. Lehn był przesłuchiwany w tej sprawie we wtorek przez komisję budżetową Parlamentu Europejskiego.

Afera w TSUE. Fogiel: Wypadałoby zorganizować jakieś palenie świeczek [WIDEO]

Okazuje się, że zblatowanie elit sędziowskich z partiami, które są w Europejskiej Partii Ludowej, są standardem europejskim – powiedział w...

zobacz więcej

„Liberation” napisał też lobbystach, którzy wywierają wpływ na sędziów TSUE i na urzędników KE. W centrum handlu wpływami mają znajdować się politycy EPL, „kontrolowanej przez niemieckich chrześcijańskich demokratów”.

Francuska gazeta oskarżyła o korupcję i handel wpływami między innymi przewodniczącego TSUE sędziego Koena Lenaertsa oraz ważnych unijnych urzędników związanych z EPL.

W latach 2010-18 politycy partii uczestniczyli w spotkaniach, które były nielegalnie finansowane z publicznych funduszy – informuje dalej gazeta. Ich organizatorami mieli być skazany niedawno za oszustwa finansowe były audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym Karel Pinxten oraz brukselscy lobbyści.

W takich spotkaniach brali udział m.in. były szef KE Jean-Claude Juncker, były wiceprzewodniczący KE Jyrki Katainen czy Johannes Hahn, obecny komisarz UE ds. budżetu i bliski współpracownik przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. Według dziennika, pod wpływem lobbystów ma znajdować się również obecny szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej