RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Sprzedaż broni reżimowi w Arabii Saudyjskiej. Senat USA podjął decyzję

Arabia Saudyjska chciała kupić między innymi pociski kierowane (fot. US Army)
Arabia Saudyjska chciała kupić między innymi pociski kierowane (fot. US Army)

Senat USA odrzucił rezolucję, która zakazałaby sprzedaży Arabii Saudyjskiej zaawansowanych pocisków powietrze-powietrze średniego zasięgu, wyrzutni rakietowych, innych rodzajów broni, a także zapowiadanego wsparcia dla tego kraju.

Biden rozmawiał z Putinem. Czy powstrzymał spodziewaną agresję?

Zakończyła się wideokonferencja prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina. Przywódcy mieli rozmawiać przede wszystkim na temat...

zobacz więcej

Projekt rezolucji zgłosili Republikanie Rand Paul i Mike Lee, a także niezależny senator Bernie Sanders, który współdziała zazwyczaj z Demokratami. Za jej odrzuceniem opowiedziało się 67 ustawodawców, a poparcie wyraziło 30.

„Podczas gdy wielu amerykańskich parlamentarzystów uważa Arabię Saudyjską za ważnego partnera na Bliskim Wschodzie, członkowie Kongresu krytykowali zarazem ten kraj za zaangażowanie w wojnie w Jemenie. Konflikt ten uważany za jedną z najgorszych katastrof humanitarnych na świecie” – wskazała agencja Reutera.

Apel Sandersa


W nieskutecznym apelu o poparcie dla rezolucji Sanders argumentował, że eksport kolejnych pocisków do Arabii Saudyjskiej tylko „pogłębia konflikt i dolewa więcej oliwy do już szalejącego ognia”.

Zwolennicy projektu odmawiali zatwierdzenia sprzedaży wojskowej bez zapewnienia, że amerykański sprzęt nie będzie używany do zabijania cywilów. Według oponentów administracja prezydenta Joego Bidena już wcześniej zakazała sprzedaży broni ofensywnej Arabii Saudyjskiej. – Całkowicie zgadzam się z potrzebą pociągnięcia z różnych powodów saudyjskiego przywództwa do odpowiedzialności (...) ale uważam również za ważne, aby nasi partnerzy w sprawach wiążących się z bezpieczeństwem byli świadomi dotrzymywania przez nas podjętych zobowiązań – uzasadniał demokratyczny przewodniczący senackiej komisji stosunków zagranicznych Bob Menendez.

Według Agencji Reutera pakiet broni dla Arabii Saudyjskiej zatwierdzony przez Departament Stanu oraz przywódców komisji spraw zagranicznych w Senacie i Izbie Reprezentantów zawiera m.in. 280 kierowanych pocisków Raytheon AIM-120C-7/C-8 AMRAAM, 596 wyrzutni LAU-128, inne wyposażenie i pomoc szkolno-logistyczną.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Administracja prezydenta Joego Bidena podkreśliła, że zdecydowanie sprzeciwia się rezolucji. „Podważyłoby to zobowiązanie prezydenta do wsparcia w obronie naszego partnera w czasie nasilonych ataków rakietowych i dronów na cywilów w Arabii Saudyjskiej” – głosi oświadczenie Biura ds. Zarządzania Budżetem Białego Domu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej