RAPORT

Pogarda

Musk chce wszczepiać ludziom mikroprocesory w mózgi

Trwają eksperymenty na małpach (fot. Neuralink/mat.pras.)
Trwają eksperymenty na małpach (fot. Neuralink/mat.pras.)

Najnowsze

Popularne

Amerykański multimiliarder nie tylko produkuje elektryczne samochody marki Tesla i rakiety kosmiczne pod marką SpaceX. Jest także współzałożycielem firmy neurotechnologicznej Neuralink, a ta od kilku lat opracowuje chipy, które mają usprawnić pracę mózgu. Wpływowy biznesmen stwierdził, że po eksperymentach na świniach i małpach właśnie przyszedł czas na człowieka.

Dzieci zoperowane w łonie matki. Zabiegi na sercu wielkości 10-groszówki

Aż dwie skomplikowane wewnątrzmaciczne operacje na sercach płodów odbyły się w czwartek w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka...

zobacz więcej

W Neuralink pracuje się nad rozwiązaniem, które sprawi, że człowiek skomunikuje się z urządzeniami technicznymi, wydając im polecenia prosto z głowy. Z drugiej strony, przy użyciu komputera, można by „przeprogramować” mózg człowieka w sytuacji, gdy jest uszkodzony.

– Mam nadzieję, że już w przyszłym roku chip pojawi się u pierwszych ludzi, którzy będą mieli poważne urazy rdzenia kręgowego – powiedział w tym tygodniu Elon Musk, podczas szczytu CEO Council Summit, organizowanego przez „The Wall Street Journal”.

Eksperymenty na małpach


Biznesmen oględnie wspomniał, że trwają eksperymenty na małpach. Te zapowiedział już pod koniec ubiegłego roku, prezentując działanie neurochipa na świni.

Musk wyjaśnił wówczas, że implant komunikuje się z komórkami mózgowymi za pomocą 1024 cienkich elektrod. Sygnały transmitowane są do komputera poprzez łącze bluetooth. Dodał, że firma nadal poszukuje rozwiązania, w którym można będzie użyć innej technologii w celu zwiększenia liczby przekazywanych danych. Czy jego firma Neuralink pokonała te ograniczenia? Tego nie ujawnił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej